Top Menu

yeni

Turkish

12 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Özellikle  son 10  yıldır profesyonel olarak Microsoft Teknolojileri üzerinde çalışmaktayım. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilgisayar Öğretim Teknolojileri, ardından  Anadolu Üniversitesi İşletme  bölümünü tamamladıktan sonra  Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans (MBA) programını bitirdim. Bilgi Teknolojileri sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı  pozisyonlarda görev aldım. Aynı zamanda Türkiye’nin öncü kurumlarında, Bireysel ve Kurumsal olarak Microsoft Sistem ürünlerinin eğitim ve danışmanlık hizmetini verdim.

Eğitimenlik kariyerimi geliştirdiğim yıllarda, eğitimlerde kullanılmak üzere hazırlanan Windows Vista ve Windows Server 2008 kitaplarının yazılması için oluşturulan teknik ekip içerisinde yer aldım. Bu tecrübelerden faydalanarak kendi kitabımı çıkartmaya karar verdim ve Haziran 2014’de Windows Server 2012 R2 kitabım satışa çıktı.

Özellikle Microsoft Windows Server, Active Directory, Exchange Server, Lync Server, Virtualization ve System Center ile ilgili eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Aynı ürün aileleri hakkında Webcast ve Video yayınlarım  bulunmaktadır. Şuanda  Uluslararası bir holding bünyesinde Bilgi Teknolojileri Altyapı ve Sistem Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

English

I have been in IT sector over past twelve years and I am specialized on Microsoft Technology for ten years. I graduated from ‘Computer Education Technology’ at Abant İzzet Baysal University afterwards attended Anadolu University Management Program, last but not least I finished Beykent University Institute of Social Sciences Department of Business Administration (MBA) program.

I have worked in many different positions at corporate firms related with Information Technology industry. Meanwhile, at Turkey’s leading institutions, I gave individual and corporate training and consultancy services for Microsoft System Products. In my career I have developed as an instructor, prepared use in training for writing books regarding Windows Vista and Windows Server 2008. I have been also involved in the technical team. After all these experiences, I  decided to write my own book on June 2014. The book is Windows Server 2012 R2 published.

I have been instructing and consulting especially on Microsoft Windows Server, Active Directory, Exchange Server, Lync Server, Virtualization and System Center Video Webcast and publishing their families are on the same product. Currently, I’m working at International holding as an  Information Technology Infrastructure and Systems Manager.

 

Microsoft Wallet Cards

MCT-Front

MCT-Back

 

Microsoft Transcript 

Kapat