Merhaba.Yine en yeni sunucu işletim sistemi ile alakalı başka bir Windows Server 2012 makalesi ile birlikteyiz.Bu bölümde, adım adım Windows Server 2012 kurulumunu anlatacağız.

Microsoft’un ilk bulut (cloud) tabanlı sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2012’nin Release To Manufacturer (RTM) versiyonu yayınlandı.Bulut platformunun temeli olarak Windows Server 2012, etkili bilgi teknolojileri trendlerinin oluşturduğu fırsatları ele almak ve bugünün iş çevikliği ve verimlilik ihtiyacını karşılamak için tasarlanmıştır.Aynı zamanda modern bir veri merkezi platformu ve dönüşüm için güçlü yeni teknolojiler sağlar.Bu teknolojiler kuruluşların mevcut ve düşük maliyetli donanım sanallaştırma ile geleneksel veri merkezi ortamları desteğini yeni seviyelere ulaştırmak için kullanılmaktadır.Bulut hizmetlerinin kullanılması ile uzaktan mobil çalışanlar ve mobil cihazların daha rahat kullanımı sağlanmaktadır.Aynı zamanda maliyetleri, sermaye yatırımı ve riski azaltırken, uygulamalara erişimlerde geliştirilmektedir.

Windows Server 2012 Virtual Domain Controller Clone (Bölüm 1)

Küresel ekonomide rekabet ve yenilik hızına yetişmek için, değişen iş ihtiyaçlarına yanıt verirken, bilgi teknoloji kuruluşlarının kendi çevikliğini arttırması gerekmektedir.Bununla birlikte verimliliği artırmak ve iş kullanıcıların maliyetlerini yönetmek içinde sürekli üretken kalmak önemli bir unsurdur.Cloud computing, yeni uygulama platformları, mevcut verilerin saklanması, depolama, ağ kaynakları ve tüketici yayılması gibi birkaç anahtar teknolojisi ile bu ve buna benzer ihtiyaçları karşılamak için fırsatlar oluşturmaktadır.Microsoft bu platformu geliştirmek için geçmiş deneyimlerden faydalanarak uzmanlık kazanmıştır.Aynı amaç ile, pazar lideri kurumsal işletim sistemleri, platformlar ve uygulamalarda yaşadıkları deneyimleri ile bu uzmanlığı bir araya getirmiştir.

Microsoft Cloud işletim sistemleri, hızlı ve esnek platformlar karşısında modern uygulamaları oluşturmak ve yönetmek için kullanılabilir.İşletmelerin mevcut alt yapılarının cloud ortamlara kolayca dönüştürelerek, varolan ve yeni verilerin her türlü cihaz üzerinden ve her yerden erişimi mümkün kılınmaktadır.Microsoft benzersiz işletmelerin bilgi teknolojileri ölçekli, elastikiyet ve uygunluk hizmetlerini geliştirmek , servis sağlayıcı ve Windows Azure veri merkezlerinde yayılma yeteneklerinin tutarlı ve kapsamlı bir kümesi olarak Cloud işletim sistemlerini sunar.

Windows Server 2012 kurumsal bilgi teknolojilerinde çeviklik, verimlilik, yenilik ve sonuç odaklı rekabet avantajını desteklemek üzere donatılmıştır.Windows Server 2012’nin deneme sürümünü indirerek, hem işiniz ile alakalı hem de ürünün bilgi teknolojileri yeteneklerini değerlendirmeye başlayabilirsiniz.Aynı zamanda, Windows Server 2012 ile alakalı değerlendirme rehberleri, gösteriler, rekabetçi karşılaştırmalar, yeni yeteneklerin her birini anlatan eğitim videoları ve daha fazlasına internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yavaş yavaş kurulum aşamalarına geçmeden kısa bir kaç daha bilgi vermek istiyorum.Windows Server 2012’nin kurulumu oldukça basit olup, istemci versiyonu olan Windows 8 ile benzerlik göstermektedir.Kurulum sadece biraz daha kısa sürüyor.

 

Nereden İndirebiliriz?

Windows Server 2012 için gerekli olan sistem gereksinimleri ve kurulum adımlarına geçelim.Microsoft, Windows Server 2012’i sadece 64 BIT olarak yayınlamıştır.

Bu dağıtım paketlerine sahip olmak için direk aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/hh670538.aspx

 

Windows Server 2012 Minumum Sistem Gereksinimleri

· 1.4 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 64-bit (x64) işlemci

· 512 megabayt (GB) RAM

· 32 GB boş sabit disk alanı

· DVD Sürücü

· Super VGA (800 x 600) veya daha yüksek çözünürlüklü monitör

 

Windows Server 2012 Kurulumu

Kuruluma başlamadan önce bir kaç not aktarmak gerekirse, kurulumda özel bir durum yok.Grafiksel arayüzden başlayan kurulum tekrar grafiksel arayüzde son buluyor.Ayrıca güzel yeniliklerden birisi, Sanal Klavye kullanarak dahi kurulumu gerçekleştirebilmemiz.DVD içerisinde yer alan Install.wim ve Boot.wim imaj dosyaları ile kurulum gerçekleştirilmektedir.Boot.wim, boot aşamasında kullanılırken, Install.wim ise asıl işletim sisteminin yer aldığı windows image dosyasıdır.

1)Temiz bir kurulumun nasıl yapılacağını anlatacağım.Windows Server 2012 DVD2sini sürücümüze takıp, makinamızı DVD’den boot ediyoruz.Klavye ve dil ayarlarını yapıyoruz.

2)Install Now diyerek kurulumu başlatabiliriz.

3)Bu bölümde, kurulumunu yapacağımız işletim sistemi tipine göre Product Key lisansını giriyoruz.Standard kurulum yapılacak ise Standard key, Datacenter kurulumu yapılacak ise Datacenter key’i girilmesi gerekiyor.Datacenter kurulumu yapacağım için, ilgili lisans’ı giriyorum.

4)Full Installation ve Server Core seçenekleri bize daha önceden tanıdık olan kurulum tipleridir.Yeni olarak karşımıza gelen Features On Demand ise, biraz Server Core biraz da Full Installation arasında bir seçenekdir.

Windows Server 2012 Datacenter (Sunucu Çekirdek kurulum) : Windows çekirdek, Windows PowerShell, Net Framework 4.

Windows Server 2012 Datacenter (GUI Server) : Talep + Tüm Denetim Masası Uygulamalarını, Windows Yardım, Windows Gezgini, Internet Explorer Özellikleri aynı

5)Sözleşmeyi kabul ediyoruz.

6)Karşımıza gelen bu ekranda, upgrade’mi yoksa sıfırdan bir kurulum mu yapacağımıza karar veriyoruz.Sıfırdan bir kurulum seçeneği ile devam ediyorum.

7)Sahip olduğumuz disk bilgisini bu ekranda görebiliyoruz.Tanınmayan disklerin(SCSI,RAID) sürücüsünün yüklenmesi, partition oluşturulması ve disk bölümlenebilmesi gibi işlemleri yapabilmekteyiz.60 GB’lık diskimi seçip devam ediyorum.

8)Kurulum başladı.

9)Kısa bir kurulum sürecinden sonra, alışık olduğumuz Microsoft mavisine benzer welcome page bizi karşılıyor.Local Administrator şifresini belirliyoruz.

10)Yeni Logon Page karşımızda.Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyoruz.

11)Yeni Server Manager.Tamamen bütün cihazlar düşünülerek hazırlanmış olan Metro User Interface mevcut.Artık sadece temel işlemleri yerine getirmiş olduğumuz işletim sistemlerini kullanmayacağız.Ek olarak sosyal ağlarınızı, microsoft’u, alış verişlerinizi, oyunları ve borsa gibi bileşenlerin tamamını tek bir platform altından yöneteceğiz.

Arka planda, masaüstünde kurulum yaparken diğer yanda oyun oynayabilir veya facebook, twitter gibi ağlarınızı kullanabilirsiniz.Yatay olarak dizayn edilmiş kullanıcı arayüzü tamamen mobile cihazlara yöneliktir.

 

Windows Server geliştiricileri, yeni nesil sunucu ve istemci işletim sistemlerinde 300’ün üzerinde yeniliğin bulunduğunu bildiriyor.Metro UI ile zenginleştirilmiş Server Manager ve diğer yönetim arayüzleri hakkında yapılan açıklamalar ve getireceği yeni özellikler, IT sektöründe  uzun bir süre konuşulacağa benziyor.Bir başka Windows Server 2012 makalesinde görüşmek üzere…

22 Comments

 1. Gerçekten çok güzel hazırlanmış eline sağlık.
  Ancak bende bir sorun var “Wmware 8 Full” de kurdum 4gb ram 40gb hdd dual core işlemci olarak ayarladım ama windows simgesi sürekli kalıyor yada ekran kararıp logon ekranı gelmiyor Server 2008 R2 çalıştıra biliyorum, nedense 2012 çalışmıyor yardımcı olabilirmisin acaba şimdiden teşekkür ederim.

 2. Selam Enes,

  VMware 9 ile kurmayı deneyebilirmisin.

 3. Merhabalar
  Ben 2012 foundation rok hp isletim sistemi kurmaya calisiyorum ama kurulumda bana ilk ekranda failed bios lock hayasi veriyor. Hp 3500 kasam var. Donanımda islemcim i7 3770 var. İslemcim 64 bit isletim sistemlerini destekliyor. O hatayi alma nedenim nedir sizce?

 4. Selam Ufuk,

  Hatanın ekran görüntüsünü upload edip paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırım.

 5. Yanlis yapmadiysam buradan ulasabilirsiniz
  http://c1303.hizliresim.com/17/r/lcddh.jpg

 6. BIOS HP tarafından veya Bilgisayarı aldığın yer tarafından kilitlenmiş, dolayısıyla elindeki media ile boot edilemiyor ve işletim sistemi kurulumu başlamıyor.

  Bilgisayarı aldığın yer ile kontak kurmalısın.

 7. Anladim biosu resetledim ama yine ayni oluyor malum bugun de hafta sonu hp ya da microsoft kapali pazartesine kadar sanirim bu isi cozmenin baska yolu yok gibi

 8. Enteresan olan win7 yada xp kuruyorum ama sw 2012 de o hatayi veriyor

 9. Merhaba Serhad bey.Windows Server 2012 Email nasıl kurulur. Türkçe görüntülü olarak hiç bir yerde bulamıyorum. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

 10. Ufuk, teknik destek alman en doğrusu olacaktır.Son durum nedir?

 11. Merhaba Medine, Windows Server 2012 Email’den kastımız nedir?

  Windows Server 2012 üzerine E-Mail Server’mı kurmak istiyorsunuz?

 12. Merhaba Serhad bey, ben ws 2012 yi indirdim. kurulum için boşt oem bir makinaya kurulum başlattım. kurulumda 2 sorun ile karşılaştım.
  1. lisans ekranı hiçbir şekilde gelmedi.
  2. kurulum bittikten sonra windows logon ekranı geliyor orada administrator olarak yeni bir parola oluşturun diyor, fakat yeni bir parola oluşturmayı denediğimde “Unable to update the password. The value provided for the new password does not meet the length complexity, or history requirements of the domain.” konuda amatör olduğum için takıldım kaldım. yardımcı olur musunuz ?

 13. Hakan Bozkurt Merhaba,

  Lisans key’i sonradan girebilir veya 180 gün boyunca demo olarak kullanabilirsiniz.

  İkinci olarak ise, complex bir şifre belirlenmesi gerekiyor.Büyük harf – küçük harf ve sayı içerebilir, Passw0rd gibi.

 14. Ben bir kaç ay önce windows server 2012 yi kurdum fakat artık kullanmıyorum windows server 2012 yi nasıl kaldırabilirim?

 15. Abdullah Merhaba,

  Yeni bir işletim sistemi kurduğun zaman Windows Server 2012 kalkacaktır.

 16. Bilgisayarım açıldığında bana 2 farklı seçenek sunuyor biri windows7 diğeri winsows server açıldığında artık windows server seçeneğini görmek istemiyorum başka bir işletim sistemim olan windows 7 nin sadece bana seçenek olarak gelmesini istiyorum.

 17. Hocam Elinize Sağlık İyi Çalışmalar. Bende IBM X3650 M4 Server a 2012 Server Kurmaya Çalışıyorum Ancak Kullanılabilen Görüntü yok Diye Bir Ekran Çıkıyor Karşıma. Resimli Anlatımda 7. Resimdeki Aşamada Kalıyor RAID Yapılandırmam RAID 5 te 3 Adet 300 GB Disk var Sistemimde. Kurulumu IBM Server Guide İle Yapmaktayım. Nerde Yanlış Yaptığım Hakkında Bilginiz Yada Fikriniz Var mı Acaba ? Cevaplarınızı Sabırsızlıkla Bekliyorum.

 18. Selam Ahmet,

  Kesinlikle RAID Driver’ı ile alakalı bir durum.Disklerin listelenmesi gereken kısımda, RAID driver’ını kurup denemelisin.

 19. Selam arkadawlar ben Azeriyim.windows server 2012-yi torrent yukleye bilirim mi? windowsun saytindan cok gec yukleniyor,yardim etseniz sevinirim.hepinize bol-bol ugurlar

 20. Merhaba ben Windows server 2012 de nasıl oyun serveri kuruluyor merak ediyorum ama bir türlü bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.Makale verirseniz daha iyi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiketleri ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kapat