Hepinize merhaba, bu makalemizde çok fazla ihtiyaç duymadığımız ancak ileride bir gün gerekir diye bilmemiz gereken Active Directory Domain Services silinme işlemini anlatacağız.

Yapacağımız silinme senaryosunda başarılı bir şekilde kurulmuş ve çalışan Active Directory yapısının kaldırılmasından bahsedeceğiz.Eğer Domain Controller makinası online olarak açılamıyor veya başarısız bir kurulum gerçekleştirdiyseniz, farklı bir kaldırma operasyonunu izleyeceğiz.Başarısız kurulum veya hasarlı olan Active Directory kaldırma işlemini başka bir makalede adım adım anlatacağız.

Windows Server 2012 Datacenter Edition üzerinde çalışan Active Directory yapısının kaldırılması, Windows Server 2008 üzerinde yapılan  kaldırma işleminden farklılık göstermektedir.Bildiğiniz gibi DCPROMO komutu Windows Server 2012 üzerinde çalışmamaktadır.Dolayısıyla, Server Manager’dan yardım alarak Domain Controller ortamdan kaldırılabilir.Senaryomuz gereği, Additional Domain Controller üzerindeki Active Directory Domain Services’i sileceğiz.

Windows Server 2012 Active Directory Domain Services Rolünün Kaldırılması

 

Windows Server 2012 Active Directory Domain Services Rolünün Silinmesi

1)Server Manager’ı açarak, Manage menüsünden Remove Roles and Features seçiyoruz.

2)Welcome ekranını geçiyoruz.

3)Rol kaldırma işlemini yapacağımız Domain Controller sunucusunu seçiyoruz.

4)Active Directory Domain Services rolünü kaldırıyoruz, aynı zamanda uzaktan yönetim amacıyla kullanılan araçlarda kaldırılacaktır.

5)Karşımıza gelen uyarı penceresinde, Domain Controller sunucusunun önce Demote yapılması gerektiği bildiriliyor.

6)Force the removal of this domain controller, seçeneğine dikkat etmemiz gerekiyor.Forest Root veya ortamdaki diğer mevcut Domain Controller ile iletişim kuralamıyorsa bu seçenek yardımı ile kaldırma işlemini gerçekleştirebiliriz.Bu yöntem ile zorlama yoluyla, yani Force edilerek Active Directory kaldırılır ve arkasında elle temizlenmesi gereken kalıntılar bırakır.Domain Controller’lar arası iletişim sorunu olmadığı sürece bu seçeneğin kullanılmaması tavsiye edilir.Windows Server 2012 öncesi işletim sistemlerinde bu işlemi dcpromo /force komutu ile yapabiliyorduk.

7)Active Directory rolü ile birlikte, DNS ve Global Catalog rollerininde kaldırılacağını belirten bir pencere geliyor.Proceed with removal seçeneği ile onay veriyoruz.

8)Kaldırılma işleminden sonra Member Server olarak hizmet vermeye devam edecek olan sunucu için, Lokal Administrator şifresi belirliyoruz.

9)Demote ile kaldırma işlemini başlatabiliriz.Sunucu otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

10)Active Directory Users and Computers konsolundan Domain Controller nesnesinin kaldırıldığını kontrol edebiliriz.

 

Windows Server 2012 ile alakalı bir makalemizi daha tamamlamış bulunuyoruz.Yenilikleri içeren bir başka makalede görüşmek üzere.

1 Comment

  1. Tolga Atasagun

    Çok faydalı bir dokuman, çok yararlı oldu, Teşekkürler

Comments are closed.

Close