Merhaba, yeni bir Windows Server 2012 makalesi ile birlikteyiz.Bir önceki bölümde Windows Powershell 3.0 kullanılarak, Windows Server 2012 Forest Root Domain Controller kurulumunu gerçekleştirmiştik.Bu makalede, Child Domain Controller kurulumunu yapacağız.

Child Domain, ortama ilk kurulan Forest Root ya da Tree Root domain’ler altında yer almaktadır.Holding gibi büyük ölçekli kuruluşların, her bir şirketini ayrı bir Domain olarak çalıştırma ihtiyacını karşılamak için Child Domain’ler kurulabilir.Bu sayede her bir kullanıcı grubu, birbirinden izole edilmiş durumda olacaktır.Aynı zamanda her bir şirket için farklı güvenlik politikaları uygulanabilir.Coğrafi olarak farklı ülkeler veya illerde bulunan şubelerin, bilgi teknolojileri alt yapısının birbirlerinden bağımsız olması sağlanabilir.

Her zaman ki gibi, ana konumuza giriş yapmadan önce kullanacağımız Windows Powershell ile ilgili kısa bir kaç bilgi aktaralım.

Windows PowerShell özellikleri

●Windows PowerShell text’i işlemez bunun yerine .NET platformuna dayalı nesneleri işler.

●Windows PowerShell tutarlı bir arayüz ile geniş bir yerleşik komut setiyle birlikte anılmaktadır.

●Bütün shell komutları her bir araç için değişik ayrıştırıcılar kullanmak yerine aynı komut ayrıştırıcısını kullanmaktadır.Buda her bir komutu daha kolay bir şekilde kullanabilmemize imkan tanımaktadır.

●Alışkın olduğumuz scripting araçlarını kullanmaktan vazgeçmemize gerek yoktur.Net, SC ve Reg.exe gibi geleneksel windows araçlarını, PowerShell üzerinde kullanabilirsiniz.

●Windows PowerShell bir script dillidir.

●.NET platformu tarafından desteklenmektedir.

●PowerShell, kolay text’leri daha karışık bir hale getirmeden karmaşık görevleri desteklemek için kullanılan bir dildir.

●PowerShell, .Net programlamada kullanılan C# gibi yüksek düzeyli diller ile aynı mantıkla çalışmaktadır.

●PowerShell,bir çok Windows Server uygulamasında çalışmaktadır.Exchange Server 2010, Windows Server 2012, System Center Operations Manager gibi ürünler ilk verilebilecek olan örneklerdir.

Windows Powershell 3.0 ile Windows Server 2012 Child Domain Kurulumu

 

Windows Powershell 3.0 ile Windows Server 2012 Child Domain Kurulumu

1)İşimize ilk olarak Active Directory Domain servisini kurarak başlıyoruz.Aynı zamanda yönetimsel araçlarıda bu aşamada yükleyeceğiz.

Add-WindowsFeature AD-Domain-Services – IncludeManagementTools

2)Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, Server Manager konsolundan yapılan kontrollerde Active Directory Domain servisinin konfigürasyon yapılması gerektiğini görüyoruz.Çünkü bir önceki adımda servis kurulumunu gerçekleştirdik.

3)Child Domain Controller kurulumu sırasında karşımıza gelen sorulara, aşağıdaki komutu çalıştırarak cevap vermiş oluyoruz.Kendi kurulum senaryonuza göre güncelleştirebilirsiniz. Database, Log ve Sysvol dosyaları C:’nin altında yer alacak şekilde, Domain Functional Level seviyesi Windows Server 2012 olan kd.smakbuloglu.com isimli bir domain kurulumu yapıyoruz.

Install-ADDSDomain –NewDomainName kd –ParentDomainName smakbuloglu.com –InstallDNS –CreateDNSDelegation –DomainMode Win2012 –ReplicationSourceDC WS2012-DC.smakbuloglu.com –SiteName Default-First-site-Name –DatabasePath “C:NTDS” –SYSVOLPath “C:SYSVOL” –LogPath “C:NTDS” –Confirm:$False

4)Directory Service Restore Mode şifremizi giriyoruz.

5)Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, sunucumuz yeniden başlayacaktır.

6)İşletim sistemi açıldıktan sonra yönetimsel konsollarımızı kullanarak kontrol yapabiliriz.Active Directory Users and Computers, Active Directory Domain and Trust ilk kontrol etmemiz gereken konsollardır.

 

Bu makalemizde, Windows Powershell 3.0 kullanılarak Windows Server 2012 üzerine Child Domain Controller kurulumunu gerçekleştirdik.Windows Server 2012 ve Active Directory ile alakalı başka bir makalede görüşmek üzere.

 

Close