Merhaba,

Kasım ayı içerisinde ilk defa tecrübe ettiğim bir durumu paylaşmak istiyorum. 2006 yılından bu yana her yıl düzenli olarak Microsoft sınavlarına girerek kendimi güncellemeye özen gösteriyorum. Aynı zaman da süresi geçmiş olan sertifikalar yenilendiği gibi, yeni çıkmış olan ürünlere ait yeni nesil sertifikaları da bu şekilde edinmiş oluyorum. Herkesin bildiği gibi herhangi bir Microsoft sınavına girmek için sınav merkezine gitmek gerekiyordu, ta ki Ocak 2016’ya kadar 🙂 İlk zamanlar Prometric tarafından yapılan sınavlar, bir süre sonra Pearson VUE tarafından yapılmaya başlandı. Bu bağlamda artık sınav merkezine gitmeden, Online olarak sınavlara girebiliyorsunuz, tabi ki gerekli şartları sağladıktan sonra.

17 ve 30 Kasım’da şirketin toplantı odasını kullanarak iki adet Microsoft sınavına girerek, MTA ve MCTS-SCCM sınavlarını geçtim. Sınav merkezini aratmayan şartlar ile sınav giriyorsunuz. Aşağıdaki video’yu izlemenizde fayda var. Sınava gireceğiniz oda’da hiç bir şekilde not, kalem, kağıt, resim, vs.. olmaması gerekiyor. Sizi sürekli izlemek için sınava gireceğiniz bilgisayarınıza bağlantı yapılıyor. Webcam ve ses sürekli açık. Laptop ile sınava gireceğiniz oda’nın neredeyse her karışını bu arkadaşa gösteriyorsunuz. Masa’nın üstü ve altı, oda’ya giriş noktası, vs… Sınav sırasında yüzünüzü hiç bir şekilde ekrandan ayırmamanız gerekiyor, aksi halde sınavı iptal edeceğini beyan ediyorlar. Sınavın iptal olması demek, 100$’cık demek 🙂

https://www.microsoft.com/en-us/learning/online-proctored-exams.aspx

Bilgisayarınız da yüklü olan ve sınav sırasında çalışan tüm programları takip edebilmek için PVProctor diye bir yazılımı kurarak sınav odasına bağlanabiliyorsunuz. Aynı zamanda tüm iletişim’de bu client uygulaması üzerinden sağlanıyor. Yine sınava başlamadan önce, Webcam aracılığıyla sizin ve kimliğinizin fotoğrafı çekiliyor ve doğruluğunu sorguluyorlar.

Eklemiş olduğum video linkinde zaten tüm detaylar mevcut. Ben bu kadar detay ile uğraşamam derseniz, sınav merkezine gidin 🙂 Bu durumu tecrübe etmek istediğim için, her ihtimali göze alarak ben iki adet sınava girdim.Girmeyi düşünenler için de kısaca bilgi vermek istedim.

 

2 Comments

  1. Merhaba bilgilendirici yazınız için teşekkürler .Peki online sınavın içeriğinde bir fark olduğunu düşünüyor musunuz test merkezinde yapılana oranla? Daha zor ya da dump sorularına oranla daha yeni sorular felan

  2. Serhad MAKBULOĞLU

    Merhaba,

    Bir fark oldugunu düşünmüyorum.

Comments are closed.

Close