Herkese merhaba.Forefront ile alakalı makale serimize devam ediyoruz.Bu bölümde workgroup ortamında çalışan evdeki bilgisayarlarımıza Forefront Client Security’nin kurulumunun nasıl yapıcağınızı anlatacağım.

Forefront Client Security bütün cilentlarımızı yönetebileceğimiz virus,spyware,malware ve trojan gibi zararlı içeriklerin bizim belirlemiş olduğumuz kurallar üzerinden filtrelenebilmesini sağlayan bir çözümdür.FCS,desktop,Laptop ve server işletim sistemleri için yönetimi ve kontrolü kolay bütünleşik bir koruma sağlamaktadır.FCS’nin isminde geçen Client kelimesi bizi yanıltmasın,yani sadece clientlara kurulabilecek ve kullanabilecek olan  bir uygulama değildir.Server tarafında da 2003-2008 işletim sistemlerinde hem 32 hem de 64 BIT mimarilerde kullanabileceğimiz casus yazılımları engelleyen entegre bir çözümdür.

Kuruluma geçmeden önce ilk olarak gereksinimlerimizden bahsetmemiz gerekirse.

İşletim Sistemi gereksinimleri

●Windows XP Service Pack 2 (x86 or x64) ve ek olarak aşağıdaki Updateler.

•Windows Update Agent 2.0

•Windows Installer 3.1

•KB914882 kodlu Filter manager rollup package update’i.

●Windows XP Service Pack 3 (x86 or x64) Herhangi bir eklenti kurmaya gerek yok.

●Windows Vista™ Business, Enterprise, or Ultimate editions SP1(x86 or x64)

●Microsoft Windows® 2000 Service Pack 4 ve ek olarak aşağıdaki Update.

•Windows 2000 Security Rollup Package 1(KB311401)

•Platform SDK Redistributable: GDI+

●Windows Server 2003 Service Pack 1 veya SP2(x86 or x64)

●Windows Server 2003 R2 (x86 or x64)

Donanımsal gereksinimler

●Computer with a minimum 700 MHz processor or faster recommended

●Minimum 256 MB of RAM or more recommended

●350 MB of available hard-disk space or more recommended

●Keyboard and Microsoft Mouse or compatible pointing device

Biz bu makalede Xp Service Pack 3 üzerine Forefront Client Security yüklemesini yapacağımızdan dolayı herhangi bir eklenti kurmadan bu işlemi gerçekleştirebilmekteyiz.

Forefront’un Evaluation versiyonunu aşağıdaki linkden download edebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=7d0fbe8d-0174-4b49-b0e9-bbe6dfad3f79&displaylang=en

Forefront Client Security Kurulumu

1)ISO’yu çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi Start ekranı gelmektedir.Standart her Microsoft ürününün kurulumuna benziyor.

Forefront Client Security Kurulumu(Workgroup)

2)Ancak burada Run the Setup Wizard dediğimiz zaman karşımıza aşağıdaki gibi hata mesajı gelmektedir.Bunun sebebi kurulum siharbazının Serversetup.exe’yi çalıştırmak istemesidir ki bu exe bir Client işletim sisteminde çalıştırılamaz.Yani mesajı almamız gayet doğal çünkü Xp SP3 üzerine kurulum yapmaya çalışıyoruz.

3)Forefront hem client hemde server işletim sistemlerinde kullanabileceğimiz bir üründür.Farklı topolojilere de destek verdiğinden dolayı Forefront Client Security,Server ve Edge olmak üzere 3’e ayrılır.Ancak biz bütün kurulumları tek bir media üzerinden yapabilmekteyiz.Yani Client ve server kurulumu aynı cd üzerinden yapılabilmektedir. İndirdiğiniz iso’nun içeriğini incelediğiniz zaman hem Client hemde Server kurulumu için tek bir media kullandığımızı görebilirsiniz ki client ve server isminde iki tane klasör var.

4)Client kurulumu için Client klasörünün içerisine giriyoruz.Bir çok Installer bu bölümde gözümüze çarpmaktadır.Aynı zamanda 64 BIT kurulumlar için ayrı olarak kullanabileceğimiz bir klasörde yer almaktadır.Ve tabi ki XP SP2 üzerine kurulum yapıcaklar unutulmayıp mutlaka kurulması gereken KB914882 Update’de her dil için ayrı ayrı olmak üzere Client isimli klasörün içerisindedir.Biz SP3 üzerine kurulum yapacağımızdan dolayı yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi bu eklenti ve hiç bir eklentiyi kurmamıza gerek yoktur.

5)Peki o zaman gelin biz kendi kullanacağımız Installer paketlerini tanıyalım.Kullanacağım dosyaları Lokal makinamdaki C:FCS_Kurulum isimli bir klasöre taşıyorum.Toplamda 3 adet MSI Installer kullanacağız.

6)MP_AMBITS ile kuruluma başlıyorum.Çok kısa bir kurulum gerçekleşiyor.

7)MOMAGENT kurulumuna başlıyorum.Tabi ki workgroup olarak çalışan standalone bir bilgisayara kurduğumuzdan dolayı,özellikle MOM konfigürasyonu yapmıyoruz.Sadece standart bir kurulum.

8)Bu bölümde bir grup ismi ve makinamızın ismini belirtiyoruz.Grup ismi olarak Test yazıyorum.Başka bir şeye gerek yok.Standalone kurulum yaptığımızdan dolayı Agent Control Level’de None olarak kalabilir.

9)Ortamda MOM olmadığına dair bir mesaj alıyoruz.Devam ediyoruz kuruluma.

10)Mom agent için hangi hesap tipinin kullanılacağını seçiyoruz.Local System.

11)Özet bir ekran karşımıza geliyor şöyle bir göz atıp kurulumu başlatıyoruz.

12)Şimdi geldik Forefront Client Security State Assessment Service kurulumuna.Kısa bir kurulum süreci.

13)Son olarak da ortam da MOM Server olmadığını Forefront’a bildirmek için komut satırında,Forefront cd’sinin altında ki client klasörüne gidip Client.exe /nomom anahtarını kullanıyoruz.

14)Evet arkadaşlar bu şekilde kurulumu bitirmiş oluyoruz.Ve Forefront arayüzü aşağıdaki gibidir.Aynı Windows Defender ekranı.

Burada Antivirus ve Antispyware databaselerimizin güncel olmadığı gözünüze mutlaka çarpmıştır.Aşağıdaki Linki kullanarak indirebileceğimiz eklentiyi kurarak her iki definition update’ide gerçekleştirebiliriz.

http://www.softpedia.com/progDownload/ForeFront-Client-Security-Definition-Updates-Download-104688.html

Herşey başarılı.Artık Antivirüs ve Antispyware veritabanı güncel olarak çalışan Forefrontumuz hazır.Yakalayacak zararlı içeriklerini sabırsızlıkla beklemektedir…Forefront ile alakalı başka bir makalede görüşmek üzere,

Hoşçakalın…

2 Comments

  1. Eski bir makale ama x64 nasıl kuruluyor acaba ?

  2. Serhad MAKBULOĞLU

    Forefront ürün ailesine artık destek yok.Microsoft Security Essentials’ı tavsiye ederim.

Comments are closed.

Close