Herkese Merhaba,yeni bir makale ile birlikteyiz.Bu makalede bulunduğumuz dönem içerisinde çok fazla güncel olmayan ama gördüğüm kadarıyla herkesin ihtiyaç duyduğu eski bir konuya değinerek, Exchange Server 2003 kurulum öncesi  hazırlıklarına bakıp, adım adım kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Exchange Server 2000’den sonra hayatımıza katılan 2003, bizlere bir çok yenilik sunmuştur.Günümüzde aktif olarak kullanmış olduğumuz Exchange Server 2007 ve 2010 üzerinde yer alan bir çok özelliğin temelleri 2003 versiyonunda atılmıştır.Gördüğümüz kadarıyla Exchange Server 2007’de hem yeni hemde 2003’den gelen bir çok özellik bulunmaktadır.Hepimizin bildiği gibi Exchange Server 2003 iki adet role sahiptir.Bunlar Back-End ve Front-End’dir.Back-End, Exchange ortamına ilk kurmuş olduğumuz ve üzerinde Mailbox ve Public Folder Store’ları barındıran roldür.Front-End ise sadece SMTP Gateway işlevini üstlenmek için kullanılabilecek olan Exchange Serve rolüdür.Üzerinde herhangi bir database bulunmaz ve özellikle perimeter networklerde yer alabilir.Kurulması zorunlu olmayan bu rol ile Exchange organizasyonumuza gelen maillerin güvenliğini daha fazla sağlayabiliriz.Üzerinde Spam filterlar kullanılarak gelen ve giden bütün maillerin içerik filtrelemesi yapılabilmektedir.

Kısa bir Exchange Server 2003 hatırlatmasından sonra gelelim kurulum aşamasına.Bu sunucu rolünü kuracağımız makinanın hem donanımsal hem de yazılımsal olarak hazırlanması gerekmektedir.Bu kısımda, Front-end ve Back-end serverlarımızın ihtiyaçlarının farklı olabileceğini belirtelim.Çünkü Front-end server kendisine gelen istekleri mailbox server olan Back-End’e ileteceğinden disk alanından ziyade işlemci ve bellek kapasitesine ihtiyaç duyacaktır.Donanımsal ihtiyaçlarımız aşağıdaki listede yer almaktadır.Çok fazla donanımsal konfigürasyona ihtiyaç duymadığını sizlerde görebilirsiniz.

Donanımsal İhtiyaçlar

Exchange Server 2003 Kurulumu

Burada özellikle bir noktaya dikkat etmekte fayda var.Eğer Cluster uygulaması yapacaksanız Exchange Server 2003’ün kurulacağı host işletim sisteminin önemi büyüktür.Aynı zamanda bu yapınızın büyüklüğü ilede doğru orantılıdır.Aşağıda Windows Server 2003 Enterprise ve Standart versiyonlarının bu konudaki karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

W2K3 Enterprise Edition : 8 işlemci ve 8 node (Server) içeren Cluster yapısı, Server başına 20 Database desteklenir. 4 Storage Group her biri içinde 5 adet Mailbox ve Public folder store oluşturulabilir.

W2K3 Standart Edition : 4 işlemci, 16 GB Database limit(SP2 ile 75 GB DB limit), 1 Mailbox Store, 1 Public folder store destekler.

Yazılımsal İhtiyaçlar

●.NET Framework

●ASP.NET

●IIS 6.0

●WWW Servisi

●SMTP servisi

●NNTP servisi

 

Exchange Server 2003 Kurulumu

1)Hazırlık aşamalarını tamamladıktan sonra kuruluma geçebiliriz.Exchange Server cd’sini takarak Exchange Deployment Tools seçiyoruz.

2)Ortama ilk defa exchange server kurulumu yapacağımız için Deploy the first Exchange 2003 server ve New Exchange 2003 Installation seçeneği ile devam ediyoruz.

3)Karşımıza gelen checklist ile kontrollerimizi gerçekleştirip, eksikleri tamamlıyoruz. Windows Server 2003 üzerine kurulum yaptığımız için işletim sistemi ihtiyacını tamamlamış olarak 1.adım’ı geçiyoruz.Yazılımsal gereksinimleri öncesinde kurduğumuz için 2.adım’da tamamdır.

4)3, 4 ve 5.adımlar birbirleri ile bağlantılı olup çalıştırmak veya kurmak zorunda olmadığımız seçeneklerdir.3.seçenek Windows Support Tools’un kurulmasını istiyor.Bu araçlar kurularak, 4 ve 5.adımdaki DcDiag ve NetDiag komutlarını kullanabiliyoruz.Dcdiag ile, Domain Controller Diagnostic testi yapılmaktadır.Bu sayede DC ile Exchange kurulacak olan makinanın bağlantıları test edilir.

5)NetDiag ile, Network Diagnostic yapılmaktadır.Bu sayede IP konfigürasyon testi gerçekleştirilir.

6)Sıra geldi Forest ortamının Exchange kurulumu için hazırlanmasına.ForestPrep’i çalıştırıyoruz.

7)ForestPrep işlemi bittikten sonra, DomainPrep işlemine geçiyoruz.

8)Bütün aşamalar tamamlandığına göre kurulumu başlatabiliriz.

9)Karşımıza gelen Welcome sayfasını Next diyerek geçiyoruz ve lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.

10)Kurulumu yapılacak olan bileşenleri seçiyoruz.Eğer ortamda başka mail server ürünleri yoksa connector rollerini kurmamıza gerek yok.Ortamımızda sadece Exchange server bulanacağı için, Messaging and Collaboration Services ve Exchange System Management Tools kurulumu yapacağız.

11)Yeni bir Exchange organizasyonu kuracağımızı belirtiyoruz.Sonrasında domain ismi ile aynı veya farklı belirtebileceğimiz Organization Name yazıyoruz.

12)Lisans anlaşmasını kabul edip, kurulumu yapılacak olan rollerimizin üzerinden tekrar geçiyoruz.

13)Kısa bir süre sonra kurulum işlemimiz tamamlanmış oluyor.

14)Kurulum bittikten sonra Exchange Management Tools’u açarak databaselerimizi kontrol ediyoruz.

Mailbox ve Public folder store’lar mount olarak gözükmektedir.Dolayısıyla mail trafiğimiz çalışacaktır.

Bu makalede biraz eskilere giderek internet ortamında olan bir eksiği giderip, Exchange Server 2003 kurulumunu gerçekleştirdik.Exchange Server ile ilgili başka bir makalede görüşmek üzere.

3 Comments

  1. Teşekkürler gerçektende isabetli bir konu seçimi olmuş.

  2. Ürün eski ancak sürekli böyle bir makale isteniyordu, yazdık 🙂

  3. Halen birçok kuruluşta Server 2003 kullanılmakta Exchance server 2003 de oldukça isabetli konu olmuş nette uzun araştırmalar sonunda en güncel ve anlatılır dilde makaleyi burada buldum. teşekkürler Serkan bey.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close