Arkadaşlar herkese merhaba.Exchange Server 2007 makale serimize bir başka konu ile devam ediyoruz.Bu makalede, Disclamer’ın ne olduğundan ve Exchange Server 2007 üzerinde Disclaimer uygulamasını nasıl yapabileceğimizi anlatacağım.

Günümüz dünyasında e-mail kullanımı inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda.Bu hizmeti bireysel olarak günlük yazışmalarımızda kullanabildiğimiz gibi aynı zamanda şirketlerimizde daha farklı rolleri yerine getirmek için kullanıyoruz.Bu trafik günlük olarak milyonlarla telaffuz edilebilir.Disclaimer uygulaması ile özellikle gönderilen maillere, uyarı, bilgilendirme, reklam gibi amaçlarla belirleyeceğimiz içerik veya görselleri ekleyebiliriz.Eklenen bu bilgiler, messaging administratorlar tarafından mail server üzerinden yapıldığı için kullanıcının müdahalesi mümkün değildir.Exchange Server 2003 zamanında bu tür işlemleri Third Party programlar veya scriptler ile yapabiliyorduk.Exchange Server 2007 ile birlikte bu işlemleri organizasyon bazında Transport Rule’lar ile yapabilmekteyiz.Şimdi adım adım bu işlemi nasıl yapabileceğimize bakalım.

 

1)Exchange Management Console açılıp, Transport Rules bölümüne gelerek New Transport Rule diyoruz.

Exchange Server 2007 Disclaimer

2)Karşımıza gelen pencerede Disclaimer uygulamamıza bir isim veriyoruz ve eğer istersek Comment kısmına bir açıklama yazabiliriz.Next diyerek devam ediyoruz.

3)Bir sonraki adımda belirlememiz gereken koşulları seçiyoruz.Örneğin, bu bölümde aşağıdaki seçenek kullanılarak gönderilecek olan Disclaimer’ın organizasyon içi mi, yoksa organizasyon dışındamı çalışacağını belirleyebiliriz.Hem şirket içi hemde şirket dışı çalışmasını istediğim için herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

4)Append Disclaimer Text.. seçeneği kullanılarak istediğimiz font, size ve renkdeki disclaimer mesajını yazabiliriz.

 

 

5)Bir sonraki Exceptions adımında yapılan bu ayarlardan kimlerin muaf olacağını belirleyebiliriz.Örn: Şu kişilerden gelen maillerde Disclaimer olmasın, veya Administrator’a hem gelen hemde ondan giden maillere Disclaimer uygulanmasın gibi.

6)Özet ekrana kısa bir şekilde göz attıktan sonra New diyerek kuralı oluşturabiliriz.

 

7)Oluşturduğumuz Disclaimer uygulamasını test etmek için örnek olarak seçtiğimiz iki kullanıcı arasında mail trafiği başlatıyoruz.Serhad isimli kullanıcdan Yonca isimli kullanıcıya test maili gönderiyoruz.

8)Yonca kullanıcısının mail hesabını açtığımız zaman alt tarafta Disclaimer mesajını görebilmekteyiz.

 

Exchange Server 2007 ile alakalı bir makalenin daha sonuna geldik.Bu bölümde Exchange Server 2007 Disclaimer uygulamasını nasıl yapabileceğimize değindik.Bir başka makalede görüşmek üzere.

 

2 Comments

  1. Merhabalar ,

    Disclaimer uygularken text eklemede sorun yok fakat logo eklemek istiyorum , herhangi bi yerden resmin linkini alıp uyguladığımızda logo yüklenmiyor ? Bunun için farklı bi işlem mi yapmam gerekiyor ? Yada siz böyle bişi denediniz mi ?

  2. Serhad MAKBULOĞLU

    Selam,

    Logo eklemek için powershell script veya 3th party (Exchange Disclaimer) uygulamaları kullanabilirsin.

Comments are closed.

Close