Merhaba.Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen ve Windows Server 2012 ile devam eden bir diğer yenilik ise, Offline Domain Join’dir.Bu makalede, en dikkat çeken özelliklerinden biri olan Offline Domain Join özelliğinin bize sunmuş olduğu özelliklere bakıp nasıl uygulayabileceğimizi göreceğiz.

Varsayılan olarak şu ana kadar kullanmış olduğumuz bütün sunucu ve kullanıcı işletim sistemlerinde, bilgisayarları domain’e üye yapabilmek için fiziksel network bağlantısı zorunluluğu bulunmaktaydı.Bahsettiğimiz bağlantının zorunlu olması kimi zaman sıkıntılara sebebiyet veriyordu.Örneğin, Sunucu değişikliği veya yeni bir yapılanma sürecinde Domain Controller ile kontak kuramayan kullanıcı bilgisayarlarının, domain’e üye olabilmeleri malesef mümkün değildi.Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen ve Windows Server 2012 ile birlikte devam eden Offline Domain Join özelliği ile Windows 7/windows 8 kullanıcı bilgisayarlarını, fiziksel network bağlantısı olmasa da domain’e üyelik işlemlerini gerçekleştirebiliriz.Bu özellik bilgisayarların domain ortamına katılımını  kolaylaştırmaktadır.Yine imaj senaryosunda çok sayıda bilgisayarın domain’e üye yapılacağı durumlarda, bütün bilgisayar hesaplarının önceden domain ortamında hazırlanıp imaj atıldıktan sonra otomatik olarak üyelik işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayabiliriz.Dolayısıyla sonradan bilgisayarları domain’e üye yapmak için vakit kaybetmiyoruz.Uygulama tarafına geçmeden önce çalışma prensibi ile ilgili biraz bilgi verelim.

Djoin aracı Domain Controller üzerinde çalıştırılarak, domain’e alınacak olan kullanıcı bilgisayarları için gerekli bilgilerin sunucu üzerine kaydedilmesi sağlanır.Bu şekilde, Domain’e alınmadan önce bilgisayar hesapları oluşturuluyor.Bu işleme “Provisioning” denir.Domain Controller üzerinde çalıştırılan bu komut çıktısında elde edilen ve domain’e üye yapılacak olan kullanıcı bilgisayarlarına ait olan bilgilerin yer aldığı txt dosyası,  yine djoin aracının başka bir parametresi kullanılarak Windows 7 ve Windows 8 kullanıcı makinalarında çalıştırılır. Dolayısıyla, kullanıcı bilgisayarı domain’e üye yapılmış olur.Bu işlemler sırasında kullanıcı bilgisayarı ile Domain Controller arasında kesinlikle fiziksel bir bağlantı yoktur.

 

Windows Server 2012 Offline Domain Join

1)Test ortamımızda bir tane Windows Server 2012 Domain Controller ve workgroup ortamında çalışan bir tane Windows 8 işletim sistemi mevcut.

Windows Server 2012 & Windows 8 Offline Domain Join

2)Windows 8 ile Domain Controller arasında herhangi bir fiziksel bağlantı olmaması için Network kartını kapatıyoruz.

3)Provision işlemi için Domain Controller makinasında Active Directory Module for Windows PowerShell’i açıyoruz.Djoin aracının bir çok parametresi bulunmaktadır.Burada zorunlu olan /Provision, /Domain, /Machine ve /SaveFile parametrelerini kullanıyoruz.

4)Komut çıktısında belirttiğimiz yola txt dosyamızın geldiğini görüyoruz.Aynı zamanda Active Directory Users and Computers konsolunu açarak, bilgisayar hesabının oluşturduğunu kontrol ediyoruz.

5)Şimdi bu dosyayı domain’e üye yapacağımız kullanıcı makinasına kopyalamamız gerekiyor.Oluşturmuş olduğumuz txt dosyasını komut satırından daha kolay erişim sağlayabileceğimiz için C: dizinine kopyaladım.Aynı zamanda kullanıcı bilgisayarının network kartını aktif ediyoruz.

6)Djoin aracının /RequestODJ, /LoadFile ve /LocalOS parametrelerini kullanarak, Windows 7 makinasının üyelik işlemlerini problemsiz olarak gerçekleştirmiş oluyoruz.Komutu sorunsuz olarak çalıştırmak cmd’yi Administrator yetkileri ile çalıştırmak gerekmektedir.

7)Komutu sorunsuz olarak çalıştırdıktan sonra Windows 8 bilgisayarını yeniden başlatarak gerekli kontrollerimizi yapabiliriz.Otomatik olarak domain’e alındığını görmeliyiz.

 

Windows Server 2012 ile alakalı bir makalemizi daha tamamladık.Bu bölümde, Windows Server 2012 üzerindeki özelliklerden birini daha inceleme fırsatımız oldu. Aynı zamanda buradan Microsoft ürün uyumluluğunuda görmekteyiz.Windows Server 2012 ile Windows 8 işletim sistemi birlikte kullanıldığı zaman bir çok yeni özelliği bize sunmaktadır.Bir başka Windows Server 2012 makalesinde görüşmek üzere.

Close