Windows Taskbar üzerinde hepimizin bildiği gibi açılan pencere için uygulamanın simgesi gözükmektedir. Uygulama açık olsun ya da olmasın görev çubuğuna, uygulamanın simgesinin her zaman gözükmesi için sabitleyebiliyoruz. Bu sayede en sık erişim yapılan uygulamaların açılması kolaylaşıyor.

Kurumsal kullanıcılar için taskbar’da yer alması gereken iş uygulamalarını merkezi olarak belirleyip, tüm kullanıcılara yaygınlaştırabiliriz. Windows 11 Taskbar üzerinde pin’lenen uygulamaların kısayolları aşağıdaki klasör ve registry içerisinde saklanmaktadır.

Registry:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\TaskbandFolder:
%AppData%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\TaskBar

Taskbar’da yer alması istediğiniz uygulamaları sabitliyoruz.

Aşağıdaki .bat dosyasını calıştırarak pin’lenen uygulamaların kısayolu ve registry key’nin yedeğini alıyoruz.

Alınan backup’ı her kullanıcı oturum açma sırasında uygulanacak şekilde gpo ile logon script’e ekleyerek, tüm kullanıcılarda aynı uygulama kısayollarının pinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Restore amacıyla kullanılan .bat dosyasını incelediğiniz zaman, kullanıcı tarafından pinlenen kısayollar siliniyor, yedek olarak aldıgımız uygulama kısayolları kopyalanıyor, eski registry key’i silinerek yine yedek alınan registry key’i kopyalanıyor. Son olarak explorer.exe restart ediliyor.

Bu sayede kullanıcı var olan pinleri değiştirse dahi her logon sırasında taskbar resetlenmiş oluyor.

Close