VMware VCenter Server, VMware tarafından geliştirilen bir data center management server uygulamasıdır. Sanallaştırılmış ortamları izlemek, kaynak sağlanması, performans değerlendirmesi ve merkezi yönetim gibi işlemler için kullanılmaktadır. WMware vCenter Server daha önce VMware VirtualCenter olarak biliniyordu. vCenter, her bir sanal makinenin kaynak kullanımı hakkında istatistiksel bilgiler sağlar. Aynı zamanda sanal makinenin performansını belirtilen ölçütlere karşı yönetir ve kaynakları optimize eder.

vCenter Server kurulumu Windows Based sunucuya kurulabileceği gibi, Linux SUSE Appliance olarak da kullanılmaktadır. Her iki seçenek de aynı kullanıcı deneyimini sunmaktadır. Aslında vCenter sunucusuna bağlanan kullanıcılar, vCenter sunucusunun hangi platformda yüklü olduğunu bile bilmezler. 64 BIT ve gömülü PostgreSQL barındıran SUSE Linux tabanlı bu sanal sunucu, 400 Host ve 4000 VM yönetimi yapabilmektedir. OVF Template olarak gelip, sanal ortamınıza import ederek web üzerinden kullanabilirsiniz. Windows yerine Linux’u tercih ederim. Windows OS ve SQL Lisansı gibi maliyetlere katlanmanıza gerek kalmaz. OVF template içerisinde vCenter SSO, Inventory, Web Client ve vCenter Server’ın kendisi de dahil olmak üzere tüm bileşenler önceden yüklenmiş olarak gelir. Windows sunucusu üzerine bu bileşenlerin kurulması gerekmektedir.

Bu makalede vCenter Server Appliance 6.5 Upgrade’ini yapacağız. Web panelden (https://ipadresi:5480) oturum açarak yönetim konsoluna erişiyoruz.

Update menusunden güncel olarak yüklü olan sürüm ve güncelleme yapabileceğiniz sürümü görebilirsiniz. Yüklü olan sürüm 6.5.0.5500 Build Number 5318154. Mart 2018 update ile sürüm, 6.5.0.15000 Build Number 8024368’e yükselmektedir.

Install Updates diyerek kurulumu başlatabilirsiniz.

Kurulum sonrası güncel sürüm bilgisi aşağıdaki gibidir. Check Updates diyerek yeni güncellemeleri takip edebilirsiniz.

Close