VMware snapshot, sanal makinaların belirli bir zamanda durumunu ve içerisindeki veriyi korur. Sanal makinanın geçerli durumunu koruyarak sanal makine işletim sistemi yönetimini ve bakım görevlerini son derece basitleştiriyor. Böylece anlık görüntü alınmadan önce duruma geri dönmenizi sağlar. Sanal makina üzerinde test’ler yaparken hepimiz snapshot kullanıyoruz. VMware üzerinde, Snapshot the virtual machine’s memory ve Quiesce guest file system (Needs VMware Tools installed) olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır.

Snapshot the virtual machine’s memory: Varsayılan olarak seçili gelen bu seçenek ile sanal makinanın ram üzerinde ki veriler ile birlikte anlık görüntüsü alınır. Snapshot alabilmeniz için sanal makinaların açık olması gerekmektedir, ram üzerinde ki veriler alındığı için biraz zaman alabilir. Sanal makinanın en hızlı şekilde eski kaldığı yerden devam edebileceği snapshot methodudur. Bu seçeneği kullanmadan snapshot alırsanız, ram’deki verileri almayacağınız için daha hızlı snapshot alınacaktır. Snapshot’ı geri döndüğünüzde sanal makina poweroff konumunda olacaktır.

Quiesce guest file system (Needs VMware Tools installed): Bu methodu kullanabilmenizi için, vmware tools yüklü ve sanal makinanın açık olması gerekmektedir. Sanal makina üzerinde ki uygulamaların durdurularak daha tutarlı anlık görüntüler almak için kullanılabilir. Tavsiye edilen snapshot methodu budur.

DellEMC’nin backup yazılımı olan Avamar, backup almadan önce tüm sanal makinaların Quiesce olarak snapshot’ını almaktadır. İki sunucuda backup tamamlanıyor ancak Warning  With Exception veriyor. Sebebi Quiesce snapshot alınamaması. Sanal makina içerisindeki uygulamalara erişemediği için Avamar, backup tutarlılığından emin olamıyor.

Quiesce snapshot almaya calısıyoruz.

Bu durumu girebilmek için bizim için çok önemi olmayan, özellikle bu iki sunucu için Application Based snapshot’ı kapatıyoruz. Aşağıdaki makale adımları yardımcı olacaktır.

https://kb.vmware.com/s/article/2146204?other.KM_Utility.getArticleLanguage=1&r=1&other.KM_Utility.getArticle=1&ui-comm-runtime-components-aura-components-siteforce-qb.Quarterback.validateRoute=1&other.KM_Utility.getArticleData=1

Sanal sunucuyu kapatıp konfigürasyon penceresini açıyoruz.

Disk Enable UUID parametresini False’a çekiyoruz.

Tekrar snapshot almayı deniyoruz.

Bu şekilde problemi bypass etmiş oluyoruz.

Close