Hepinize merhaba,Vista ile alakalı bu makalemde geliştirilen Yazıcı mimarisi hakkında bilgi vereceğim.Vista ile gelen XPS,Driverstore ve Print Management konsolundan bahsedeceğim.

Yazıcı problemleri en çok karşılaşılan aygıt problemlerinden biri olduğu için Help Desk’ler için önemli bir yer teşkil etmektedir. Windows Vista’da yeni bir yazıcı mimarisi oluşturulduğu için, bu mimariyi anlamak problem çözümleri için önemlidir.

Windows Vista Yazıcı Mimarisini Anlamak

Windows Vista’da yeni bir Print Path (yazıcı yolu) oluşturulmuştur.Bu yol XPS (XML Paper Specification) isminde ve de WPF (Windows Presentation Foundation) grafik motorunu kullanan bir yol’dur. XPS sayesinde geliştirilmiş renkli döküman ve fotoğraf yazdırma olanağı sunarak daha önceki GDI (Graphics Device Interface) yolu’na nazaran daha gelişmiş yazdırma olanakları sunmaktadır. Vista tercihen XPS’i her ne kadar kullansa da GDI’da hala mevcuttur. XPS’i kullanabilmek için yazıcı üreticisinden XPSDrv tipinde sürücü temin edilmelidir.

XML Paper Specification (XPS):XPS Xml format’lı olup Vista tarafından yazma işlemini optimize etmek ve yazıcı performansını geliştirmek için kullanılmaktadır. XPS’in doküman formatı bir spool file formatı ve yazıcılar için bir PDL (Page Description Language)’dir. Bu format sayesinde yazdırılacak dokümanın içeriği, görünümü gibi özellikleri belirlenebilir. GDI yazıcı yolundaki EMF (Enhanced Meta File) gibi, spool dosyası bulunmadığından dolayı network trafiği azalır ve yazıcı performansı gelişir.

XPS Viewer (XPS Görüntüleyicisi):Bu araç sayesinde XPS dokümanları gözden geçirilebilir. Doküman otomatik olarak Internet Explorer 7.0’da açılmaktadır.

Driver Store (Driver Saklayıcısı):Bir yazıcı sürücüsünün birden fazla versiyonu Sürücü saklayıcısında bulunabilir. Bir yazıcıyı silsek bile sürücü saklayıcısındaki sürücüler sayesinde yazıcıyı yeniden yükleyebiliriz. Sürücü paketlerini saklayıcıya yükleyebilmek için de yönetimsel haklar gereklidir. Bunun yanı sıra paylaşılmış yazıcılara bağlanan Vista işletim sistemli bilgisayarlar kendi sürücü saklayıcılarına bu uzak bilgisayardaki sürücü paketlerini yükleyebilirler.

Windows Vista’da Yazıcıların Yönetimi

Windows Vista’da yazıcıların yönetimi için yeni gelmiş olan özellikleri de bilmek gerekmektedir. Vista çalışan bilgisayarlarda yazıcı yönetimini şu şekillerde yapabiliriz:

Print Management (Yazıcı Yönetimi):Vista ile gelen yeni bir konsol’dur. Birden fazla yazıcı ve yazıcı sunucusu bu konsol’un sağladığı ara yüz ile kontrol edilebilir. Printbrm.exe ile de çalıştırılabilecek olan bu konsol sayesinde yazıcı ayarları bir bilgisayar’dan başka bir bilgisayara Export ve Import işlemleri ile transfer edilebilecektir.

Group Policy kullanarak yönetim:Group Policy sayesinde bir yönetici standart bir kullanıcıya Dijital imzalı ve güvenilir sürücü paketlerini, sürücü saklayıcısına yükleyebilmek için gerekli hakları verebilir. Bunun için yönetici ilgili yazıcı sürücüsü sınıfını temsil eden GUID’i belirtmek zorundadır.

Microsoft Offical Course(MOC)

●Sürücü paketleri yönetimi:Yazıcı üreticileri sürücü paketlerinin hatasız olduğundan emin olmalıdırlar. Bir yönetici OEM yazıcı sürücülerini işletim sisteminin imajının sürücü saklayıcısına yükleyebilir. Daha sonra bu imaj masaüstü bilgisayarlarımıza Windows Vista’yı yüklemek (Deploy) için kullanılabilir. Bu şekilde onaylı yazıcıların yüklenme işlemi kolaylaştırılmış olur.

Bunların yanı sıra her ne kadar Vista’da bir önceki yazıcı modeline göre gelişmeler olsa da temel yazıcı modeli Windows XP ile oldukça benzerdir, dolayısıyla XP yazıcısı sürücüleri de Vista ile uyumludur. Yine de sorunlar durumunda Yazıcı üreticinize başvurmalısınız.

Print Management: Birden fazla yazıcı bu konsol sayesinde yönetilebilir.

Vista Yazıcı Mimarisi ve Yenilikler

Evet arkadaşlar bu makalemde,Windows Vista ile birlikte hayatımıza katılan yeni yazıcı mimarisi’nin temel kavramları hakkında bilgi verdim.Bir başka makalede görüşmek üzere…

Hoşçakalın…

Close