Hepinize merhaba,Vista ile alakalı yeni bir makale ile birlikteyiz.Vista ile gelen yenilikler serisinin 2. bölümünde kalmış olduğumuz yerden devam ediyoruz.

Windows Vista Özellikleri ve Yenilikleri-Bölüm 2

Kullanılabilirlilik

Windows Media Player 11.Aero ile uyumlu olarak çalışan yeni media player’da müzik listelerini internet’den paylaşabildiğimiz gibi,XBOX 360 ve Media Center gibi ürünlere de desteği bulunmaktadır.

Vista ile Gelen Yenilikler(Bölüm 2)

Windows Mail.Xp’deki Outlook Express’in yerini almaktadır.Desktop Search ve IE 7.0’da bulunan Phishing filtrelemesi içermektedir.

Windows Photo Gallery.Bu yeni uygulama ile digital makinalardan görüntü alabilir,düzenleyebilir ve slaytlar oluşturabiliriz.

Windows Calendar.Yeni takvim ve ajanda uygulaması.

Windows Contacts.Kontaklarımızı yönetebilmek için kullanabileceğimiz bir uygulama.

Windows DVD Maker.Video DVD’leri hazırlamak için kullanılabilecek olan bir uygulamadır.Windows Movie Maker’a yardımcı olarak çıkartılmıştır.

Windows Media Center.Xp işletim sistemi ile sunulan Media Center ile aynı özelliklere sahiptir.

Windows Fax and Scan.Vista ile birlikte gelen bu yeni konsol ile Fax yönetimini yapabilmek artık çok daha kolay.Aynı zamanda eğer cihaz tarafından destekleniyorsa Scan işlemlerinide yönetebilmekteyiz.

Windows Meeting Space.Eski işletim sistemlerindeki Netmeeting’in yerini alan bu uygulama ile kullanıcılar internet üzerinden masaüstü ve veri paylaşımı yapabilmektedirler.

Text to Speech.Bu özellik sayesinde Vista’ya sesli olarak komut verebilmekteyiz.Bu uygulamanın Türkçe desteği yoktur.

●Windows Mobility Center.Taşınabilir bilgisayarların neredeyse bütün ayarlarını merkezi bir yerden yapabilmemizi sağlayan uygulamadır.

Windows SideShow.En çok ses getiren Vista özelliklerinden bir tanesi’dir.Destekleyen Laptop ve diğer taşınabilir aygıtlara yüklenecek bir kaç uygulama ile cihaz kapalı olsa bile mail okuma vb işlemler yapılabilmektedir.

Geliştirilmiş Desktop Search.Bu özellik sayesinde işletim sistemi üzerinde aradığınız her türlü dosyayı sadece bir kaç tane anahtar kelime ile enter’a basmadan bulabiliyoruz.Güzel çalışan index’leme servisi sayesinde aradığımıza her şeye anında erişim sağlayabiliyoruz.Ayrıca Control panel’den indexleme ile alakalı özel ayarlamalarda yapabiliyoruz.Hangi dosya ya da klasörü indexleyeceği gibi bir özelleştirme yapabildiğimiz gibi,Full text indexing’de yapabilyoruz.Örneğin,içerisinde Serhad Makbuloğlu geçen tabloların ya da belgelerin bulunabilmesi.

Windows SuperFetch.Sık erişim sağladığımız uygulamaların daha hızlı açılması için geliştirilen yeni bir teknolojidir.Kullanıcı’nın erişim sağlamak istediği uygulama arka planda hazır olarak bekletilir.Kullanıcı uygulamayı kullanmak istediğinde hızlı bir şekilde çalıştırılır.

Windows ReadyBoost.Bu özellik sayesinde artık USB bellekler performansın artırılması için kullanılabilecektir.

●Backup and Restore Center.Vista ile birlikte yeni bir imaj alma sistemi gelmektedir.Artık third party uygulamaları kullanmadan da sistemin imajını alabiliyoruz.Bunun için .WIM uzantısına sahip imaj dosyaları oluşturulmaktadır.Aynı zamanda DVD e USB gibi arabirimlere alabilmekteyiz.

Performans Information and Tools.Bu araç ile İşlemci,Ram,Disk gibi bileşenlerin performansını ve utilizasyonunu izleyebilmekteyiz.

●Vista ile IPV6 protokolüne destek gelmektedir.

●Network and Sharing Center.Bu konsol üzerinden network’deki bütün cihazları görebilir,yeni bir bağlantı oluşturabilir ve bağlantı sorunlarını kolay bir şekilde çözebiliriz.

System Restore Xp’ye nazaran daha gelişmiş bir alt yapı sunmaktadır.Shadow copy mantığı ile çalışmaktadır.Kısa yoldan sistemi kurtarmanın güzel çözümlerindendir.


●DirectX 10 desteği.Genelde oyunlarda ve uygulamalarda kullanılmaktadır.Bir diğer ifade ile grafik kullanan her şeyin daha performanslı çalışması için gereklidir.DirectX 10 ile görüntü gerçeğe daha yakındır.

Evet arkadaşlar makale serisinin bu bölümünde Vista ile gelen yeniliklerin bazılarından bahsettim.Bir diğer bölümde ise yenilikleri incelemeye devam edeceğiz.3.Bölüm’de görüşmek üzere Hoşçakalın…

Close