Avamar, VMware ESX ortamlarının yedeğini almak için Proxy kullanmaktadır. VMware ESX sunucu üzerindeki datastorelarda yer alan sunucuların backuplarını bu şekilde alabilmektedir demek daha dogru olur. Her bir ESX sunucu için bir adet kurulması tavsiy edilen proxy sunucuları, image backup, image restore file level restore işlemlerinden sorumludur. Avamar Proxy Linux tabanlı, Proxy Deployment Manager kullanılarak vCenter olan ortamlara kurulmaktadır. 

https://www.delltechnologies.com/en-us/collaterals/unauth/technical-guides-support-information/products/data-protection/docu89887.pdf

Avamar Proxy ISO ve OVF template olarak sunulmaktadır. Upgrade yapacak iseniz, ISO file’ı kullanarak Proxy sunucularının versiyonlarını boot sırasında güncelleyebilirsiniz. OVF ise hazır sunucu template’i oldugu için download edilip, vCenter üzerinden ortamınıza deploy edilir.

Avamar Administrator konsolundan, Clients bölümünden Proxy sunucularınız, versiyon bilgisi ve aktif durumları kontrol edilebilir.

http://avamarip üzerinden Avamar Web Restore bölümünden OVF veya ISO download edilir.

OVF template’i vCenter üzerinden upload ediyoruz.

 

vCenter Cluster ve yüklemenin yapılacagı ESX host’u seçiyoruz.

Avamar Proxy IP yapılandırmasını yapıyoruz.

Import işlemi başlıyor.

Bahsettiğimiz gibi kurulan Linux Suse açılıyor.

İlk açılışta, Proxy sunucusunun Avamar’a register edilmesi gerekiyor. 1 numaralı seçenek ile devam ediyoruz ve Avamar sunucusunun ip adresini yazıyoruz. 

Register işlemi sonrası, Proxy sunucusunu yönetmek için https://proxyip:5480 üzerinden erişebilirsiniz. 

 

Close