Hepinize merhaba, makalemin Server Core ile alakalı I. Ve II. bölümünde Network konfigürasyonun nasıl yapılacagı ve Server Core İşletim sisteminin Computername’ini nasıl degiştirebileceğimizi ve nasıl domain’e üye yapabileceğimizi anlatmıştım.Ip adresi,Subnet Mask,DNS ve WINS ayarlarımızı belirleyip, Makinamızı Domain’e almıştık.Bundan sonraki makalelerde temel yapılandırma ile ilgili yapmamız gereken ayarları anlatacağım.

Windows Server 2008 Server Core Temel Konfigürasyon Bolum – III

Bu makalede Server Core üzerinde Local kullanıcı hesabı nasıl oluşturabiliriz,oluşturulan bu hesabı bir Local gruba nasıl üye yapabilir,nasıl şifre verebiliriz ve Administrator hesabının şifresini nasıl degiştirebiliriz gibi konuları anlatacağım.

Kurduğumuz zaman Grafiksel arayüzü bulunmayan ve bizi siyah bir ekran ile karşılıyan, bu komut satırı tabanlı işletim sisteminin yönetimi Local makina üzerinde komut satırından  ya da yapılacak olan bir Remote bağlantı ile yapılabilmektedir.

İlk kuruldugu anda cıplak hali ile herhangi bir konfigürasyona sahip olmayan Server Core üzerinde, yeri geldiği zaman farklı kullanıcı hesaplarına ihtiyac duyabileceğimiz gibi, kurulduktan sonra belirlemiş olduğumuz Administrator hesabının şifresini de değiştirmek isteyebiliriz.Bu tip yönetimsel işleri yerine getirebilmek için Net Users komutunu kullanıyoruz.

Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak:

1)Makinamızı açtık logon olduk.İlk etapda var olan ve kurulumda gelen bütün kullanıcı hesaplarını görebilmek için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Görüldüğü gibi Server Core kurulduğu anda 2 tane kullanıcı hesabı gelmektedir.Biri Local Administrator hesabımız, diğeri ise herhangi bir şifre bilgisine sahip olmayan Guest hesabı.

2)Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için Net Users komutunun add parametresini kullanıyoruz.

Bu komut’ta Serhad isminde bir kullanıcı oluşturuyorum.

3)Bakalım gelmiş mi?

4)Oluşturmuş olduğum kullanıcının herhangi bir şifresi yok.Hemen komplex bir şifre belirliyelim.Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

* karakteri ile kullanıcıya bir şifre atayacağımızı belirtiyoruz.

5)Yeni kullanıcımız ile Server Core üzerinde yönetimsel işleri yerine getirebilmek için, Local Administrators grubuna üye yapmamız gerekmektedir.

6)Bakalım üye olmuşmuyuz?

Güzel.Yeni kullanıcımızı Local Administrators grubuna üye yaptık.Şimdi gelelim Administrator hesabının şifresini degiştirmeye ve yeni bir şifre belirlemeye.

Administrator Hesabının şifresinin degiştirilmesi:

1)Yeni oluşturmuş olduğumuz kullanıcı hesabına şifre verdiğimiz gibi, aynı şekilde administrator hesabının şifresini de değistirebilmekteyiz.

* parametresini kullandıktan sonra, bizden yeni şifreyi girmemizi ve onaylamamızı isteyecektir.

2)Administrator hesabı ile ilgili detaylı bilgi almak için aşagıdaki komutu kullanabiliriz.

Evet arkadaşlar,Server Core üzerinde yeni bir kullanıcı oluşturduk, kullanıcımızı bir local gruba üye yaptık ve son olarak da Administrator hesabının şifresini değistirdik.Bir sonraki makalede Server Core üzerine herhangi bir sunucu rolünü kurmadan önce yapmamız gereken temel ayarların diğerlerine deyineceğiz.Tekrar görüşmek üzere…

Hoşçakalın…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiketleri ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapat