SCCM ile WSUS entegrasyonu sağlanarak Windows Update yönetimini merkezi olarak yapabilirsiniz. WSUS rolü Primary SCCM Site Server’a kurulu olabileceği gibi farklı bir sunucu üzerinde de olabilir. Geçtiğimiz günler de karşılaşmış olduğum bir hatanın çözümünü paylaşmak istiyorum. SCCM ile aynı sunucu üzerine WSUS (Software Update Point – SUP) rolü kurgulandı. Tüm update’ler sunucu üzerine başarılı bir şekilde ilgili kategorilerine göre download edildi. Automatic Deployment Rule oluşturularak test ortamına gönderimi sağlandı ancak bir türlü kurulamadı 🙂 Ortam’da daha önce’den kurgulanmış WSUS sunucusu ve bu rol ile bağlantılı group policy’ler olduğu için aşağıdaki hata mesajını aldık.

GPO Conflict

Hata mesajı ile ilgili daha fazla detay için client tarafında ki UpdatesDeployment.log, UpdatesHandler.log ve WUAHandler.log dosyalarını inceleyebilirsiniz.

Windows Update yönetimi SCCM üzerinden kullanılacağı zaman herhangi bir GPO oluşturmanıza gerek yoktur. SCCM Agent, Local Group Policy’ye Update Service Location olarak WSUS sunucusunu eklemektedir.

Dolayısıyla WSUS ile ilgili yapılmış olan GPO nesnelerinin iptal edilmesi gerekmektedir.

Close