Lync Server servisini veri merkezine başarılı bir şekilde taşıdık. Geçtiğimiz günlerde federasyon’un çalışmadığını farkettim. Yurt dışı lokasyonlarında kullanılan Skype ile yerel ağımızda kurulu olan Lync arasında aktif olarak federasyonu kullanıyoruz. Ek olarak grup firmaları arasında da iletişimi bu şekilde sağlamaktayız. Hata’nın sebebini araştırırken Lync Server Edge sunucusu üzerinde “TLS Outgoing Connection Failures – Error 14428” dikkatimi çekti.

Çözüm için kontrol edilmesi gereken bir çok kondisyon bulunmaktadır. İlk olarak External sertifika kontrol edilmeli. Özellikle local certification store içerisindeki Trusted Root Certification Authorities ve Intermediate Certification Authorities altında yer alan public sertifika dağıtıcısının sertifikalarının doğruluğundan emin olmalısınız.  Aynı şekilde ihtiyaç duyulan tüm public isimlerin sertifika içerisinde yer alması gerekiyor.

Lync topolojisi üzerinden Site federation route assigment bilgisinin mutlaka tanımlanmış olması gerekiyor.

SIP Federation olarak Lync Edge Sunucusunun gösterilmesi gerekiyor.

Bu işlemden sonra en önemli nokta, Lync konfigürasyonunu tekrar export ederek Edge üzerine yüklenmesi gerektiğidir.

Edge üzerine tekrar yüklüyoruz.

Bu adımların kontrolünden sonra federasyonun çalışması gerekmektedir. Tabi ki Edge kurulumu, ip konfigürasyonu ve erişimlerin açık olduğunu varsayıyoruz. Son bir kontrol için, Lync Front End ile Edge sunucusu arasında replikasyon trafiğini (UpToDate: True) test kontrol edebilirsiniz.

Close