Bu yazı da SCCM üzerine belli bir üreticiye ait donanım driverlarının import edilerek, driver paketi oluşturulmasından bahsedeceğiz. Genel olarak oldukça basit bir işlem olup, dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. SCCM üzerinden Operating System Deployment yapıyorsanız, kullanılan donanımlara ait güncel sürücüleri yüklemek faydalı olabileceği gibi, kimi zaman da bir zorunlulukdur. Örneğin, network kart driver’ını boot image içerisine eklemezseniz, ilgili donanım network üzerinden boot olamayacağı için OSD işlemi başlamayacaktır. Tek bir üreticiye ait donanım paketleri oluşturulabileceği gibi, birden fazla marka ve model’e paketler de oluşturulabilir. Şahsen her donanım modeli için ayrı ayrı bağımsız sürücü paketleri oluşturmayı tercih ederim. Bu şekilde, tüm sürücüleri ve sürücü paketlerini yonetmek daha kolaydır.

Bu makale de Lenovo Markasına ait, T ve X serilerine ait güncel driver paketlerini oluşturacağız. Öncelikle ilgili üreticinin web sitesinden SCCM’e import edilecek şekilde hazırlanmış olan driver paketlerini download ediniz.

-Dell : Dell Driver Packs

-HP : HP Driver Packs

-Lenovo: Lenovo Driver Packs

Download edilen driverları paylaşıma açık herhangi bir alana extract ediyoruz. Biz örnek olarak, Lenovo T470 modeline ait driverları ekleyeceğiz.

SCCM üzerine driverları import ediyoruz.

Ilgili driverların ait oldugu model olan T470 için bir kategori oluşturuyoruz. Aynı zamanda OSD için oluşturulan Task Sequence içerisinden seçim yapabilirsiniz.

Kategori oluşturma işleminden sonra, T470 için driver paketi oluşturuyoruz. Extract edilen paylaşılmış yolu gosteriyoruz.

İsterseniz driverları daha önceden oluşturdugunuz veya default olarak gelen boot image içerisine ekleyebilirsiniz. Özellikle Network kartı driverlarını bu alana ekleyerek, network boot ile başlayan kurulumlarda driver problemi yaşamazsınız. Ben daha önceden boot image’ın özelliklerine gelerek eklediğim için, bu aşamada seçim yapmadan devam ediyorum.

Eklenecek driverlara ait özet ekrana göz atıp ilerliyoruz ve işlem kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor.

Oluşturulan driver paketleri.

Hangi driver’ın hangi paket içerisinde oldugunu görebilirsiniz.

Task Sequence içerisine driver paketlerini ekleyerek sorunsuz olarak imaj işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Close