Hepinize merhaba, bir önceki makalemde sizlere Domain ve Forest Functional Level kavramlarının ne olduğunu açıklayabilme imkanım oldu.Bu makalemde Forest Functional Levelin nasıl Raise edileceğini açıklıyacağım.

Domain Functional Level işlemi tek bir domain ve o domain altında yer alan diğer child domainler için geçerlidir.Forest bazında bu yükseltme işleminin yapılmasında ki amaçlar ise yine ek işlevsellik özelliklerini kullanabilmektedir.Örnegin, Forestlar arasında Trust ilişkisi kurabilmek, Replikasyon trafiğinin daha güçlü hale getirilmesi, Domain isminin değiştirilmesi yani Rename edilmesi,vs… gibi işlemlerin yerine getirilmesi için, Domain Functional Levellar yükseltildikten sonra Forest Functional Levellar yükseltilebilir. Burada unutulmaması gereken Forest Functional Levelı yükseltmeden Domain Levelın en az Windows 2000 Native moda yükseltilmiş olmasıdır.

Forest Functinal Levelı Windows Server 2003 moda yükseltilmiş bir DC veya domain, ortamdaki diğer Windows NT 4.0 veya Windows 2000 DC makinalarından ve domainlerinden haberdar değildir.Geri dönüşü olmayan bu iş mutlaka iyi bir analiz işleminden sonra uygulanmalıdır.Örnek gereği, Windows Server 2003 moduna yükseltme işlemi yapılacaksa mutlaka ortamda Windows NT 4.0 ve 2000 bulunmamalıdır.

Forest Functional Level Raise

1)İlk olarak işlemlerimize başlamadan önce şunu belirtmeliyiz ki, Forest Functional Level değişikliğini yapıcak kullanıcının Enterprise Admins grubuna üye olması gerekmektedir.Biz Administrator bilgilerimiz ile logon oluyoruz.Active Directory Domain and Trust konsolunu açıyoruz.Aynen aşağıdaki gibi sağ click Raise Forest Functional Level diyoruz.

Forest Functional Level Raise Edilmesi

2)Karşımıza gelen pencere de şu anda kullanmış olduğumuz Functional modu aynı zamanda da Raise yapabileceğimiz mod görülmektedir. Amacımız Windows Server 2003 Functional Level geçiş yapmak olduğundan dolayı onu seçip devam ediyoruz.

3)Uyarı mesajını okuduktan sonra OK diyoruz.

4)Sonrasında karşımıza başarılı bir şekilde Raise işlemi yaptığımıza dair mesaj gelmektedir.Yapılan bu işlem ortamdaki bütün DC’lere replike edilecektir.

5)Yapmıs olduğumuz işlemleri doğruluyabilmek adına kontrol işlemimizi yapıyoruz.Yeni Functional Level hayırlı olsun…:)

Arkadaşlar bu makalemde sizlere adım adım Forest Functional Levelın ilk olarak Windows Server 2003 moda nasıl çekilebileceğini anlattım.Bir başka makalede görüşmek üzere,

Hoşçakalın…

Close