Exchange Server 2007 Hub Transport Send Connector KonfigürasyonuYeni bir Exchange Server makalesi ile yine birlikteyiz.Bu bölümde Exchange Server 2007 Hub Transport rolünü kısaca açıklayıp, internet ile konuşabilmesi için yapılması gereken ayar ve konfigürasyonlardan bahsedeceğiz.

Exchange Server 2007 ile birlikte gelen Hub Transport rolü, organizasyonumuzda Active Directory yapısı ile entegre olarak çalışan bir roldür.Hub Transport rolü mailleri alırken ve gönderirken SMTP protokolünü kullanır ve en az iki adet SMTP Connector bulundurmak zorundadır.SMTP Send Connector, organizasyon içerisindeki ya da organizasyon dışındaki herhangi bir SMTP servisine mail göndermek için kullanılırken, SMTP Receive Connector bir SMTP bağlantısının kabul edilmesi için gereklidir.

Exchange Server 2007 Hub Transport Server rolü, organizasyon içerisindeki bütün mail akışından ve organizasyona ait mail ilkelerinin uygulanmasından sorumludur.Aynı zamanda gelen/giden bütün maillerin ilgili mailboxlara iletilmesini sağlar.Biz bu aşamada Send Connector uygulamamızı gerçekleştireceğiz.Send Connector Exchange Server’ın dış dünya ile ilk iletişim kurmasını sağlamaktadır.

 

1)Exchange Management Console’u açarak, Organization Configuration altındaki Hub Transport bölümüne geliyoruz.Send Connectors sekmesine gelip New Send Connector diyoruz.

2)Aşağıda görüldüğü gibi eğer Exchange Server 2007 servisinin oluşturulduğu bilgisayar internete erişebiliyorsa Internet seçimimizi yapıp NEXT ile devam ediyoruz.

3)Aşağıdaki kısımda ise Send Connector’umuzun nereye mail atacağını tanımlıyoruz. Biz bu kısımda “*” koyarak yapılandırmamıza devam ediyoruz.Buradaki “*“ işareti bütün domainlerin bu yapıya dahil olmasını sağlamaktadır.

4)Karşımıza gelen bu pencerede, maillerin otomatik olarak yönlendirilmesi için DNS MX kayıtlarınınmı kullanılacağı yoksa, farklı bir sistem üzerinden smarthost hizmeti alarak mı gönderileceğini seçiyoruz.DNS üzerindeki MX kayıtlarının kullanılmasını istediğimiz için birinci seçenek ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

5)Bu ekranda exchange server sunucusunu seçerek devam ediyoruz.

6)Özet ekrana göz attıktan sonra SMTP Send Connector’ü oluşturup sihirbazı sonlandırıyoruz.

 

 

 

Bir makalenin daha sonuna geldik.Bu bölümde Exchange Server 2007 Hub  Transport rolünü kısaca açıkladıktan sonra Connector ve Send Connector konularını inceledik.Exchange Server ile ilgili başka bir makalede görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiketleri ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapat