Merhaba, yeni bir Exchange Server makalesi ile birlikteyiz.Bu bölümde, Exchange Server 2007 ile birlikte gelen ve Outlook 2007 tarafından desteklenen Autodiscover özelliğini açıklayacağız.Exchange Server 2007 öncesi sürümlerde, her bir kullanıcı için oluşturulan mailboxların Outlook üzerine tanımlanıp profillerinin oluşturulması ciddi zaman kaybına sebep oluyordu.Exchange Server 2007 ile birlikte gelen Autodiscover özelliği sayesinde domain’de oturum açan her bir kullanıcı kendi Outlook profilini oluşturabilmektedir.Bu özellik sadece Outlook 2007 ve sonrası versiyonlar için geçerlidir.

 

1)Öncelikle DNS Servisinde Exchange Server 2007 servisimizi refere edecek bir Host (A) kaydı açmamız gerekiyor.Administrative Tools altından DNS’i açıyoruz.

Exchange Server 2007 Autodiscove

2)Forward Lookup Zone altında domain ismi ile oluşturulmuş olan smakbuloglu.com isimli zone üzerinde sağ klik yaparak New Host (A) diyoruz.

3)İsim bölümüne Autodiscover, ip adresi kısmına ise Exchange Server 2007’nin ip adresini giriyoruz.

 

4)Şimdi Exchange Management Shell kullanarak IIS üzerindeki Exch isimli virtual directory’e outlook provider olarak Exchange Server’ı tanımlayacağız.Ilk olarak Get-outlookprovider komutu ile IIS virtual directory’leri listeliyoruz.

 

5)Bu arada IIS üzerinde Autodiscover ayarlarımızın gelmiş olduğunu kontrol edebiliriz.

6)Aşağıdaki komutu kullanarak EXCH virtual directory’si için Istanbul isimli Exchange Server’ı outlook provider tanımlıyoruz.

7)Test aşamasına geçebiliriz.Örnek olarak Outlook 2007 yüklü olan bir client makinasında  Autodiscover servisini test edelim.Outlook’u açarak karşımıza gelen ilk ekranı next diyerek devam ediyoruz.

 

8)Hesap yapılandırma penceresinde yes’i seçerek next ile devam ediyoruz.

9)Exchange Server 2003 ve Outlook 2003 zamanında karşımıza gelen bu ekranda kullanıcı adı, şifre ve sunucu bilgilerini elle girmemiz gerekiyordu.Autodiscover sayesinde bu bilgiler sunucu’dan otomatik olarak çekilmektedir.Next ile devam ederek wizard’ı sonlandırıyoruz.Aynı zamanda eğer ihtiyaç duyarsak manuel konfigürasyonda yapabiliriz.

 

 

10)Tanımlama işlemi bittikten Outlook üzerinden mail trafiğini test edebiliriz.

 

Evet arkadaşlar bir makalenin daha sonuna geldik.Bu bölümde, bize zaman kazandıran ve artık bazı işlerin kullanıcılar tarafından yapılabilmesini sağlayan Autodiscover özelliğini inceleyip uyguladık.Exchange Server ile ilgili başka bir makalede görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML etiketleri ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapat