Merhaba.Yeni bir Exchange Server makalesi ile birlikteyiz.Bu makalede Exchange Server 2007 Hub Transport üzerinde Anti Spam özelliklerini nasıl aktifleştirebileceğimizi anlatacağım.Exchange Server 2007 üzerinde, istenmeyen veya reklam amaçlı olan maillerden organizasyonumuzu korumak için değişik türlerde anti-spam ve anti virüs özellikleri bulunmaktadır.Ayrıca değişik türlerde anti virüs yazılımlarını da desteklemektedir.Bu makalede, Exchange Server Hub Transport üzerinde anti-spam özelliklerini nasıl aktifleştirebileceğimize bakacağız.

Mail yoluyla organizasyonumuza girmeye çalışan istenmeyen ya da zararlı olarak tanımladığımız maillerin engellenmesinin bize faydaları büyüktür.Bunların başında gelenler ise; sunucu üzerindeki kaynakların kullanımı, bant genişliğinin kullanımı ve bunlara bağlı kalarak mesajların saklanmasında kaybedilen disk alanında azalmalar olacaktır.

 

1)Exchange Management Console’u açıyoruz.Aşağıdaki kısımda görüldüğü gibi Anti-Spam ile ilgili herhangi bir sekme yoktur.Varsayılan olarak Exchange Server 2007 kurulduğunda anti-spam özellikleri aktif değildir.Ek olarak bu tür özelliklerin aktifleştirilmesi GUI moddan ziyade Exchange Management Shell’den yapılmaktadır.

Exchange Server 2007 Hub Transport Anti-Spam Özelliği

2)Gizli olarak nitelendirebileceğimiz buna benzer özellikleri aktifleştirmek için ekstradan shell bilgisine gerek yoktur.Exchange Server’ın kurulu olduğu yerde hazır scriptlerden faydalanabiliriz.

3)Bu işlemi yapabilmek için Exchange Management Shell açıp, Exchange Server’ın yüklü olduğu yere gidiyoruz.Anti-spam özelliklerinin aktifleştirilmesini sağlayan install-antispamagents.ps1 isimli scripti çalıştırıyoruz.

4)Komut düzgün bir şekilde çalıştıktan sonra karşımıza gelen listede aktifleştirilen anti-spam seçenekleri listelenmektedir.

5)Yapılan değişikliğin Exchange Management Console’a yansıması için, Exchange Server servislerini restart ediyoruz.

 

6)Servislerin yeniden başlatma işlemi bittikten sonra Exchange Management Console’u açıp Organization altındaki Hub Transport sekmesine Transport Rules’un gelip gelmediğini kontrol edebiliriz.

 

Evet arkadaşlar bu makalemizde, Exchange Server 2007 Hub Transport üzerinde varsayılan olarak kapalı gelen Anti-spam özelliklerini nasıl aktifleştirebileceğimizi anlattık.Bir başka Exchange Server makalesinde görüşmek üzere.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close