Herkese selamlar,yeni bir Exchange Server 2007 makalesi ile yine birlikteyiz.Bu yazıda,Exchange Server 2007 üzerinde varsayılan olarak kapalı gelen Post Office Protocol Version 3(POP3) protokolüne neden ihtiyaç duyarız ve protokolü nasıl aktifleştirebileceğimizi açıklayacağım.

İlk olarak neden ihtiyaç duyarız sorusunun cevabını vererek başlayalım.POP3 hizmetinin temel çalışma prensibi,bütün içeriğin Exchange Server’dan alınıp client tarafına yüklenmesidir.Varsayılan olarak Exchange Server üzerinde bütün clientlarımız MAPI hizmeti aldığı için ve bütün mail içerikleri Server tarafında tutulduğundan dolayı POP3 servisi kapalıdır.Maillerin Server üzerinde bulunmasından ziyade her bir client’ın kendi üzerinde tutulmasını istersek bu servisi açmamız gerekir.Bir bakıma,Outlook client yerine Outlook Express veya Non-Microsoft mail clientlarını kullanacaksak POP3 servisine ihtiyacımız vardır.

Tabi ki böyle bir durumun avantaj ve dezavantajları mevcuttur.Bütün maillerin client localinde tutulması yönetim zorluklarına sebebiyet verebilir.Aynı zamanda bütün maillerin yedeklenmesi tarafıda zordur.Mailler Server tarafında tutulursa,herhangi bir kayıp sırasında geri dönüşü kolaydır.Client tarafında tutulan maillerin geri dönüşü zor olabilir.Mobile bir kullanıcının laptop’ı çalındığı zaman localde tutulan mailler gitmiş olur.Bütün bu seçeneklerin yanı sıra yüksek boyutlu kullanıcı mailboxlarının Exchange Server’a yük getirmemesi için POP3 hizmeti tercih edilebilir.Bu protokol güvenlik tarafında herhangi bir sıkıntı vermez.Varsayılan olarak Exchange Server 2007’de POP3 hizmeti SSL ile birlikte kullanabiliyoruz.Dolayısıyla trafik Clear-text değildir.

Özetle,kullanım yerine,mailbox sayısına ve Exchange Server’ın kaldırabileceği yüke göre tercih edilebilir.Şimdi gelelim bu servisi nasıl aktifleştirebileceğimize.

1)İlk olarak Services.msc konsoluna girerek kapalı olan Exchange POP3 servisini başlatıyoruz.

Exchange Server 2007 POP3 Servisini Kullanmak

2)Bir önceki adımda açmış olduğumuz POP3 servisini test etmek için domain’e üye olarak çalışan bir bilgisayarda herhangi bir kullanıcı ile oturum açalım.Outlook Express üzerine POP3 mailbox tanımlaması yapacağız.

3)Mail gönderildiği zaman görünecek olan adı belirliyoruz.

4)Tanımlama yapılacak olan Mail adresimizi yazıyoruz.

5)Protokol seçimini POP3 olarak değiştiriyoruz.Incoming ve Outgoing Mail tarafına Exchange Server’ın Ip adresini yazıyoruz.

6)Bu bölümde,Authentication işlemi için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre bilgilerimizi girerek wizard’ı sonlandırıyoruz.

7)Tanımlama işlemleri bittikten sonra giden posta sunucumuz için kimlik doğrulama yetkisi veriyoruz.

8) E-mail trafiğini test etmeden önce yapmamız gereken son ayar ise portlarla alakalıdır.POP3 varsayılan olarak Clear-Text çalışır.Bu durum bir mail trafiği için ciddi handikaplara sebep olabilir.Dolayısıyla Exchange Server 2007’de organizasyon için mailleşme trafiği varsayılan olarak SSL ile şifrelenir.(IntraOrg-Encryption)POP3’ün kullanmış olduğu 110 portunu, POP3 OverSSL-995 olarak değiştiriyoruz.

9)Mail trafiğini test edelim.

Evet arkadaşlar bu makalemizde,Exchange Server 2007 üzerinde POP3 servisini ne amaçla kullanabileceğimizi ve nasıl aktifleştirebileceğimizi açıkladım.Exchange Server 2007 ile alakalı bir başka makalede görüşmek üzere,

Hoşçakalın…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close