Geçtiğimiz günler de bir kaç kullanıcımız ile başlayarak aslında herkesin yaşamış olduğu bir problem hortladı 🙂 Outlook, Offline Address Book’u download edemiyor. Kendi kendine oluşması zor bir olasılık oldugu gibi belki bir ayar-konfg. değişikliğinden de kaynaklanmış olabilir diye düşünerek inceleyeme başladım.

Exchange 2013’de OAB yönetimi ECP’den ziyade Powershell üzerinden yapılmaktadır. Exchange Server 2013 den önce ilk kurduğunuz mailbox server, OAB için generation server olarak atanmaktadır. Bildiğiniz gibi OAB aslında sizin belirlediğiniz adres defterlerinin güncel içeriğini alarak kendini oluşturur ve daha sonra Outlook programı gelip bu içeriği kendi üzerine indirir. Bu işlem varsayılan durumda her sabah saat 5 de olur. Bu zaman diliminde değişiklik yapabilirsiniz ancak AD ve Exchange tarafında ekstra yük oluşacağı için varsayılan değerlerde bırakmanız tavsiyemdir.

Yaşadığımız problemin çözümü için, IIS üzerinde yer alan her iki Web Site (Default Web Site – Back End) altında ki, OAB Virtual Directory’lerinin ilk kurulan MBX sunucusuna işaret etmesi gerekmektedir. Tek bir sunucuya işaret etmesi Single Point of Failure’a sebep olacaktır. Bu durumun çözümünü başka bir makalede inceliyor oluruz.

Aşağıdaki komut seti ile Virtual Directory’leri ilgili sunucuya gösterebiliriz,

Get-OfflineAddressBook | Set-OfflineAddressBook -VirtualDirectories “ServerName\OAB <Default Web Site>”, “ServerName\OAB <Exchange Back End>”

Kontrol için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-OfflineAddressBook | FL

 

Close