Merhaba, Exchange server 2010 ile ilgili makale serilerimize devam ediyoruz.Bu bölümde, Exchange Server ve Outlook 2010 ikilisini beraber kullandığımız takdirde Global Address List(GAL)’de yer alan bütün kullanıcılarımıza Thumbnail Photo nasıl ekleyeceğimizden bahsedeceğiz.

2009 yılının sonlarına doğru hayatımıza katılan yeni mesajlaşma ürünümüz Exchange Server 2010’un bize sunmuş olduğu bir çok yeni özellik ve eklentiler mevcuttur.Aynı dönemlerde kullanıma sunulan Outlook 2010 ile entegre olarak çalışan yeniliklerden bir diğeri de GAL Thumbnail Photo özelliğidir.Bu sayede, GAL, Contact ve Distribution listlerde yer alan kullanıcılarımızın kişisel fotoğraflarını ekleyebiliriz.

Burada aklımıza takılan ve önemli olan bölüm, yüklenecek fotoğrafların boyutu, sunucu ve hattımızın ne kadar yorulacağı kavramlarının açıklanmasıdır.Fotoğraflar her bir objenin ThumbnailPhoto isimli özniteliğine yazılır.Varsayılan olarak bu değere atanabilecek olan fotoğrafların boyutu maksimum 10KB’ı geçemez.Aynı zamanda çözünürlük sınırlandırılmasıda getirilmiştir.Yine fotoğrafların tamamı maksimum 96×96 ebatında olmalıdır.Buna göre, 10.000 kullancının fotoğrafı sadece 100MB’lık bir yer kaplayacaktır.Dolasıyla hem hat hem de sunucu-istemci trafiğinde, kullanıcıların hissedeceği kadar ciddi bir yavaşlık durumu söz konusu değildir.Ayrıca fotoğrafların uzantısı mutlaka sıkıştırılmış bir format olan .JPG olmalıdır.

Adım adım işlemlerimize geçerek uygulayalım.

1)Eklenecek olan fotoğraf bilgisinin ortamdaki bütün Global Catalog sunucularına replikasyon yapılması gerekmektedir.Organizasyon bazında yapılması gereken bu işlem için AD Schema’ya gitmemiz gerekiyor.Ilk olarak aşağıdaki komutu kullanarak AD Schema’yı register ederek, MMC konsolu olarak açıyoruz.

Exchange Server 2010 Thumbnail GAL Photos

2)ThumbnailPhoto isimli değerin özelliklerine girerek, özniteliğin Global Catalog’a replikasyon yapılması için ilgili seçeneği işaretliyoruz.

3)Sıra geldi fotoğraflarımızı Import etmeye.Fotoğrafı olmayan örnek bir kullanıcıi outlook’da aşağıdaki gibi gözükmektedir.

4)Active Directory üzerinden kullanıcının özelliklerine girdiğimiz zaman, ThumbnailPhoto değerinin’de boş olduğunu görüyoruz.

5)Kullanıcı fotoğrafını 96×96 çözünürlük ve 10 KB ile sınırladıktan sonra, aşağıdaki komutu kullanarak Active Directory üzerine Import edebiliriz.

Import-RecipientDataProperty -Identity “Serhad” -Picture -FileData ([Byte[]]$(Get-Content –Path “C:Photosserhad.jpg” -Encoding Byte -ReadCount 0))

6)Cache Mod’da çalışan kullanıcılarımız için OAB(Offline Address Book)’ın güncellenmesi gerekmektedir.Bunun içinde aşağıdaki Shell komutunu kullanıyoruz.

Update-OfflineAddressBook “Default Offline Address Book”

7)Bu işlemden sonra kullanıcının attribute’lerine baktığımız zaman fotoğrafın geldiğini görebiliriz.

8)Outlook tarafındaki testlerimizi yapalım.

 

Evet arkadaşlar, bir makalenin daha sonuna geldik.Bu bölümde, şirketlerimizde çok sık tercih edeceğimiz özelliklerden biri olan, Exchange Server 2010 Thumbnail Photo özelliğini, Outlook 2010 ile birlikte nasıl kullanabileceğimizden bahsettik.

Bir başka Exchange Server makalesinde görüşmek üzere.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close