Yönettiğimiz sunucuların yazılımlarını belirli aralıklara güncellememiz gerekmektedir. Sunucu üzerinde yer alan her bir donanım (bios, disk, cpu, ram, psu, vs..) bileşinin sahip olduğu bu yazılımların güncel tutulması ile, oluşabilecek güvenlik açığı veya performans problemlerinin önüne geçebiliriz.

Dell sunucuların yönetimi için IDRAC kullanılmaktadır. Sunucuya uzaktan bios seviyesinde müdahale edilmemiz sağlayan bu yazılım sayesinde, yazılım güncellemeleri de kolay bir şekilde yapılabilir. Donanımızın marka, model veya seri numarasına göre güncel firmware update’ini üretici firma web sitesinden indirebilirsiniz.

IDRAC’da oturum açtıktan sonra, Maintenance bölümünden System Update’e geliyoruz.

Firmware güncellemesini FTP, HTTP, HTTPS, TFTP, Network Share veya Local olarak yükleyebilirsiniz. Bu methodlardan en kolay dell’in FTP (ftp.dell.com) sitesini kullanmak olacaktır.

FTP aracılığıyla gelen listede FC, Network, Bios, IDRAC gibi donanım güncellemeleri mevcut. Tüm hepsini veya ihtiyaç olan paketi seçip, Install and Reboot’u seçerek hızlıca başlatabilirsiniz.

Seçtiğimiz paketler download ediliyor.

Bu sayıda ki update’in tamamlanma süresi ortalama 2 saati bulabilmektedir. Bu sürede kesinti durumuna göre planlama yapılması gerekmektedir.

İşlem sonrasında yine IDRAC üzerinden güncellenen donanımların yazılım sürümleri kontrol edilebilir. Örneğin IDRAC sürümü 3.21.21.21’den 3.21.26.22’ye güncellendi.

Close