Windows 11 Start Menu yönetimi Windows 10’dan farklı çalışmaktadır. Windows 11 ile birlikte Microsoft, Start Menu yonetimi için Microsoft Intune kullanmını hem tavsiye edip hem de yaygınlaşmasını istiyor. Windows 11 kurulumu ile beraber aynı Windows 10’da olduğu gibi Start Menu’de son kullanıcı, ofis çalışanı için bir çok gereksiz store uygulaması  (Instagram, Tiktok, Spotify, Whatsapp, Xbox, Netflix, vs…) gelmektedir. 

Windows 10 tarafında Start Menu kolayca Export (Export-StartLayout) ve Import (Import-StartLayout) edilebiliyordu. Powershell yardımıyla hazırladığınız Start Menu XML formatında alınıp, GPO (User Configuration or Computer Configuration > Administrative Templates >Start Menu and Taskbar) ile dağıtılabiliyordu. Windows 11 (22H2) ‘de  malesef yapılamıyor. 

Windows 11 üzerinden de hazırladığınız Start Menu export edilebiliyor ancak XML formatında degil, JSON formatında. JSON dosyası Microsoft Intune’de kullanmak için, GPO tarafı ise sadece XML kabul ediyor. 

https://learn.microsoft.com/en-us/windows/configuration/customize-start-menu-layout-windows-11

Bu durumu aşabilmek için workaround mevcut. Windows 11 Start Menu öğeleri encrypted olarak bir dosya içerisinde saklanıyor. Bu dosyayı diğer Windows 11 bilgisayarların default profile altına kopyalarsanız, ilk defa oturum açan herkes bu ayarlardan etkilenecektir. Daha önce oturum açmış bir kullanıcının etkilenmesi için ise, ilgili kullanıcı profiline kopyalanması gerekiyor.

Öncelikle Start Menu’de olması gereken öğeleri pinliyoruz, istemediklerimizi unpin yapıyoruz.

Aşağıdaki dosya yolunda oluşan Start2.bin dosyasını kopyalayıp, aynı ayarların gözükmesini istediğiniz Windows 11 bilgisayarlara kopyalıyorsunuz.

%LocalAppdata%\Packages\Microsoft.Windows.StartMenuExperienceHost_cw5n1h2txyewy\LocalState

Daha önce oturum açan kullanıcılar için aşağıdaki path’e kopyalamalısınız.

%USERPROFILE%\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.StartMenuExperienceHost_cw5n1h2txyewy\LocalState

Default user profile için aşağıdaki path’e kopyalamalısınız.

C:\Users\Default\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.StartMenuExperienceHost_cw5n1h2txyewy\LocalState

Windows 10’dan Windows 11’e inplace upgrade edilen bazı makinalarda Microsoft.Windows.StartMenuExperienceHost_cw5n1h2txyewy klasörü ve altında ki LocalState klasörünün olmadığı ile karşılaştım, elle oluşturabilirsiniz.

Son olarak tüm bu süreci otomatize etmek için aşağıdaki her iki komutu notepad’a alıp GPO üzerinden Logon Script olarak dağıtabilirsiniz. Start2.bin dosyası netlogon klasörünün içerisinden çağırılabilir.

 

Close