Türkiye’de pek fazla bilinen bir program olmadıgını en baştan soylemek de fayda var. Global olarak bilinilirliliği çok daha yüksek bir program’dır CompTIA. Core, Cybersecurity, Infrastructure ve Additional Professional olmak üzere dört ana başlıkdan oluşmaktadır.

Core giriş seviyesi olup, Teknik destek ve operasyonel IT sürüçlerinin yürütülmesi konularını içermektedir. Bilgisayar donanım, network, güvenlik ve IT’ye ait genel kabul görmüş teknik terimler hakkında bilgi vermeyi hedefler. Cybersecurity ise, güvenlik tarafında içeriğe sahiptir. Güvenlik kontrol, gelişmiş güvenlik seçenekleri, Pentest, firewall, Cyber Attack, Cryptocurrency, blockchain, encryption, malware gibi bir şirket network’u için ortaya çıkabilecek olan tüm tehditlerle hakkında bilgi verir. Aynı zamanda bu tür durumlara karşı alınabilecek önlemleri içermektedir. Infrastructure bölümünde Cloud, Server ve Linux başlıkları bulunmaktadır. Additional Professional bölümünde ise Proje yönetimi, Teknik eğitmenlik ve Non-IT iş uygulamalarının kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Gördüğünüz gibi CompTIA diğer vendorlar gibi geniş bir yelpazeye sahip. Avrupa ve USA’de kimi firmaların özellikle istedigini biliyorum. Özel ve Resmi kurum farketmeksizin. Ben de bu amaçla geçtiğimiz yıl içerisinde A+ ve Server+ sertifika sınavlarına girerek almıştım.

Pearsun VUE sınav merkezlerin de gerçekleştirilen sınavların hepsi test’dir. A+ için iki sınava girmeniz gerekir. 220-901 ve 220-902 sınav kodlarıdır. Sever+ ise tek sınavdır. Sınav kodu SK0-004’dür.

https://www.comptia.org/

 

Close