Serhad MAKBULOĞLU http://www.serhadmakbuloglu.com Wed, 12 Dec 2018 10:34:58 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.3 SECURITY KERBEROS ERROR – KRB_AP_ERR_MODIFIED – EVENT ID 4 http://www.serhadmakbuloglu.com/security-kerberos-error-krb_ap_err_modified-event-id-4.html http://www.serhadmakbuloglu.com/security-kerberos-error-krb_ap_err_modified-event-id-4.html#respond Tue, 11 Dec 2018 12:24:03 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6509 Turkiye ve USA’de domain controller’ları bulunan bir lokasyon da karşılaşmış olduğum hata mesajı olup, çözümü için Kerberos’u yeniden yapılandırmak gerekmektedir.  https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/cc733987(v=ws.10) İki sunucu arasında kullanılan şifreleme anahtarının birbirinden farklı olması sebebiyle boyle bir hata mesajı alınmaktadır. En basit anlamıyla bu şekilde açıklayabiliriz. Kullanılan şifreleme anahtarlarını tekrar oluşturarak bu hatayı çözebiliriz. Ilk olarak KDC servisini durduruyoruz. […]

The post SECURITY KERBEROS ERROR – KRB_AP_ERR_MODIFIED – EVENT ID 4 appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Turkiye ve USA’de domain controller’ları bulunan bir lokasyon da karşılaşmış olduğum hata mesajı olup, çözümü için Kerberos’u yeniden yapılandırmak gerekmektedir. 

https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/cc733987(v=ws.10)


Source: Kerberos
Event Type: Error
Event ID: 4

The kerberos client received a KRB_AP_ERR_MODIFIED error from the server host/wss1.domain.local.  The target name used was HTTP/wss1.domain.local. This indicates that the password used to encrypt the kerberos service ticket is different than that on the target server. Commonly, this is due to identically named  machine accounts in the target realm (DOMAIN.LOCAL), and the client realm.   Please contact your system administrator.

İki sunucu arasında kullanılan şifreleme anahtarının birbirinden farklı olması sebebiyle boyle bir hata mesajı alınmaktadır. En basit anlamıyla bu şekilde açıklayabiliriz. Kullanılan şifreleme anahtarlarını tekrar oluşturarak bu hatayı çözebiliriz.

Ilk olarak KDC servisini durduruyoruz.

İki sunucu arasında oluşturulan şifreli anahtarları görüntüleyelim.

Oluşturulan eski anahtarları siliyoruz.

Netdom komutunu kullanarak, hata mesajını aldıgımız bilgisayar hesabının şifresini resetliyoruz.

KDC servisini tekrar başlatıyoruz.

Oluşan yeni anahtarları kontrol edebiliriz. Bu aşamadan sonra Event Viewer’da hatanın tekrarlanmadığını göreceksiniz.

The post SECURITY KERBEROS ERROR – KRB_AP_ERR_MODIFIED – EVENT ID 4 appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/security-kerberos-error-krb_ap_err_modified-event-id-4.html/feed 0
VMSA-2018-0027 – VMXNET3 uninitialized stack memory usage http://www.serhadmakbuloglu.com/vmsa-2018-0027-vmxnet3-uninitialized-stack-memory-usage.html http://www.serhadmakbuloglu.com/vmsa-2018-0027-vmxnet3-uninitialized-stack-memory-usage.html#respond Sat, 10 Nov 2018 08:28:08 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6505 VMware, Kasım ayında VMXNET3 network kartında bir güvenlik açığı hakkında güvenlik açığı hakkında güncelleme yayınladı. Bu açık, Guest VM üzerinden host üzerinde kod çalıştırmasına izin vermektedir. Sanal sunucularda ki network kartlarınız VMXNET3 değil ise, bu sorundan etkilenmezsiniz ancak VMXNET3 tercih etmeyen yoktur diye düşünüyorum 🙂 Bu açığı VMware’e bildiren GeekPwn2018 organizatörlerine teşekkürü borç biliriz. Kullandıgınız […]

The post VMSA-2018-0027 – VMXNET3 uninitialized stack memory usage appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
VMware, Kasım ayında VMXNET3 network kartında bir güvenlik açığı hakkında güvenlik açığı hakkında güncelleme yayınladı. Bu açık, Guest VM üzerinden host üzerinde kod çalıştırmasına izin vermektedir. Sanal sunucularda ki network kartlarınız VMXNET3 değil ise, bu sorundan etkilenmezsiniz ancak VMXNET3 tercih etmeyen yoktur diye düşünüyorum 🙂

Bu açığı VMware’e bildiren GeekPwn2018 organizatörlerine teşekkürü borç biliriz. Kullandıgınız donanım marka/modeline göre ilgili patch’i üretici web sitesinden ulaşabilirsiniz. DellEMC R640 sunucu için linkden download edebilirsiniz. 

Daha detaylı bilgi için VMware Security Advisor sayfasına buradan erişebilirsiniz.

https://www.vmware.com/security/advisories/VMSA-2018-0027.html

The post VMSA-2018-0027 – VMXNET3 uninitialized stack memory usage appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/vmsa-2018-0027-vmxnet3-uninitialized-stack-memory-usage.html/feed 0
Import Drivers and Create Driver Package in SCCM http://www.serhadmakbuloglu.com/import-drivers-create-driver-package-sccm.html http://www.serhadmakbuloglu.com/import-drivers-create-driver-package-sccm.html#respond Wed, 31 Oct 2018 07:52:34 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6488 Bu yazı da SCCM üzerine belli bir üreticiye ait donanım driverlarının import edilerek, driver paketi oluşturulmasından bahsedeceğiz. Genel olarak oldukça basit bir işlem olup, dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. SCCM üzerinden Operating System Deployment yapıyorsanız, kullanılan donanımlara ait güncel sürücüleri yüklemek faydalı olabileceği gibi, kimi zaman da bir zorunlulukdur. Örneğin, network kart driver’ını […]

The post Import Drivers and Create Driver Package in SCCM appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Bu yazı da SCCM üzerine belli bir üreticiye ait donanım driverlarının import edilerek, driver paketi oluşturulmasından bahsedeceğiz. Genel olarak oldukça basit bir işlem olup, dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. SCCM üzerinden Operating System Deployment yapıyorsanız, kullanılan donanımlara ait güncel sürücüleri yüklemek faydalı olabileceği gibi, kimi zaman da bir zorunlulukdur. Örneğin, network kart driver’ını boot image içerisine eklemezseniz, ilgili donanım network üzerinden boot olamayacağı için OSD işlemi başlamayacaktır. Tek bir üreticiye ait donanım paketleri oluşturulabileceği gibi, birden fazla marka ve model’e paketler de oluşturulabilir. Şahsen her donanım modeli için ayrı ayrı bağımsız sürücü paketleri oluşturmayı tercih ederim. Bu şekilde, tüm sürücüleri ve sürücü paketlerini yonetmek daha kolaydır.

Bu makale de Lenovo Markasına ait, T ve X serilerine ait güncel driver paketlerini oluşturacağız. Öncelikle ilgili üreticinin web sitesinden SCCM’e import edilecek şekilde hazırlanmış olan driver paketlerini download ediniz.

-Dell : Dell Driver Packs

-HP : HP Driver Packs

-Lenovo: Lenovo Driver Packs

Download edilen driverları paylaşıma açık herhangi bir alana extract ediyoruz. Biz örnek olarak, Lenovo T470 modeline ait driverları ekleyeceğiz.

SCCM üzerine driverları import ediyoruz.

Ilgili driverların ait oldugu model olan T470 için bir kategori oluşturuyoruz. Aynı zamanda OSD için oluşturulan Task Sequence içerisinden seçim yapabilirsiniz.

Kategori oluşturma işleminden sonra, T470 için driver paketi oluşturuyoruz. Extract edilen paylaşılmış yolu gosteriyoruz.

İsterseniz driverları daha önceden oluşturdugunuz veya default olarak gelen boot image içerisine ekleyebilirsiniz. Özellikle Network kartı driverlarını bu alana ekleyerek, network boot ile başlayan kurulumlarda driver problemi yaşamazsınız. Ben daha önceden boot image’ın özelliklerine gelerek eklediğim için, bu aşamada seçim yapmadan devam ediyorum.

Eklenecek driverlara ait özet ekrana göz atıp ilerliyoruz ve işlem kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor.

Oluşturulan driver paketleri.

Hangi driver’ın hangi paket içerisinde oldugunu görebilirsiniz.

Task Sequence içerisine driver paketlerini ekleyerek sorunsuz olarak imaj işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

The post Import Drivers and Create Driver Package in SCCM appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/import-drivers-create-driver-package-sccm.html/feed 0
Windows Server 2019! http://www.serhadmakbuloglu.com/windows-server-2019.html http://www.serhadmakbuloglu.com/windows-server-2019.html#respond Fri, 28 Sep 2018 06:04:03 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6483 Windows Server 2019 Ekim ayı içerisinde genel olarak duyurulacak. Windows Server 2019 ve Azure Hybrid senaryolarını desteklemek için Windows Admin Center 1809’a güncelleniyor. Windows Server 2019 veri merkezi modernizasyonu için dört temele dayanmaktadır, Hybrid – Security – Application Platform – Hyper-Converged Infrastructure (HCI). Hybrid, günümüz müşterilerinin bulut ile şirket içi ortamlarını bir araya getiren temel […]

The post Windows Server 2019! appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Windows Server 2019 Ekim ayı içerisinde genel olarak duyurulacak. Windows Server 2019 ve Azure Hybrid senaryolarını desteklemek için Windows Admin Center 1809’a güncelleniyor. Windows Server 2019 veri merkezi modernizasyonu için dört temele dayanmaktadır, Hybrid – Security – Application Platform – Hyper-Converged Infrastructure (HCI).

Hybrid, günümüz müşterilerinin bulut ile şirket içi ortamlarını bir araya getiren temel unsurdur. Bu nedenle Windows Server 2019 ve Windows Admin Center’da yerleşik olarak gelmektedir. Server 2019 kullanıcıları Azure Backup, Azure File Sync gibi özellikleri kullanarak Disaster Recovery senaryoların da Azure’u kullanabilirler. Storage Migration Service ile File Server’dan Azure’a kolay bir şekilde migration yapabilirler. Security, ATP’ye ek olarak Defender Exploit Guard ile Ransomware ve Zero Day ataklara karşı daha güçlü bir Server işletim sisteminden bahsediyoruz. Güvenlik yaklaşım parolası Protect, Detect ve Respond. Application Platform, geliştiriciler için Container barındırarak mevcut uygulamaların modernleştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Klasik Container’a ek olarak, Service Fabric, Kubernetes ve Linux Container desteği de bulunmaktadır. Linux kullanıcılarının Windows’a daha kolay komut taşımaları için endüstri standartlarına tam destek mevcut, OpenSSH, Curl & Tar gibi. Son olarak Hyper-Converged, Server endüstrisinin en son trendi olup, yüksek performanslı disklere sahip storage ve network bileşenlerinin aynı fiziksel donanım üzerinden hizmet vermesidir. Bu sayede donanımlarınızı yazılım tabanlı olarak yönetebilmektesiniz. Minumum iki node ile cluster teknolojisi çalışmaktadır. İhtiyaç dahilinde yeni node’lar ekleyerek yatay ve dikey’de kolay bir şekilde büyüyebilirsiniz.

Windows Server 2019 Standard, Datacenter ve Essentials olmak üzere üç farklı version ile gelecek. Bu heyecan verici yeni işletim sistemi ile ilgili aşağıdaki bloglardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://cloudblogs.microsoft.com/windowsserver/2018/09/24/windows-server-2019-announcing-general-availability-in-october/?MC=WinServer&MC=MSAzure&MC=SQL&MC=SysMagSof&MC=SecSys

https://www.microsoft.com/en-us/ignite

The post Windows Server 2019! appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/windows-server-2019.html/feed 0
Group Policy to Set Lock Screen Image for Windows 10 Pro http://www.serhadmakbuloglu.com/group-policy-set-lock-screen-image-windows-10-pro.html http://www.serhadmakbuloglu.com/group-policy-set-lock-screen-image-windows-10-pro.html#respond Fri, 17 Aug 2018 12:45:11 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6471 Windows 10 lock screen resmini her bir bilgisayar için standart haline getirebilir ve group policy ile uzaktan uygulayabilirsiniz. Yalnız bu ayar sadece Windows 10 Enterprise, Education ve Server SKU için olup, Pro’da çalışmamaktadır. Bu durumu aşabilmek için aşağıdaki linkde paylaşılan script’i kullanabilirsiniz. Logon script’e batch olarak ekleyerek, yüklenmesi istediğiniz imajın path’ini vermeniz yeterli. https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/20f8fdf0-cfb4-45bc-bb35-3c002efe60b1/registry-key-to-change-default-lock-screen-background-image-in-windows-10?forum=win10itprogeneral Linkden […]

The post Group Policy to Set Lock Screen Image for Windows 10 Pro appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Windows 10 lock screen resmini her bir bilgisayar için standart haline getirebilir ve group policy ile uzaktan uygulayabilirsiniz. Yalnız bu ayar sadece Windows 10 Enterprise, Education ve Server SKU için olup, Pro’da çalışmamaktadır.

Bu durumu aşabilmek için aşağıdaki linkde paylaşılan script’i kullanabilirsiniz. Logon script’e batch olarak ekleyerek, yüklenmesi istediğiniz imajın path’ini vermeniz yeterli.

https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/20f8fdf0-cfb4-45bc-bb35-3c002efe60b1/registry-key-to-change-default-lock-screen-background-image-in-windows-10?forum=win10itprogeneral

Linkden farklı olarak Reg key’ini uygulamayıp, yüklemek istediğim imajı kullanıcı bilgisayarlarının C’sine aynı GPO ile kopyalattım ve path olarak orayı gösterdim. Sürüm bilgisi, Windows 10 Pro 1709 OS Build 16299.579.

//////////////////////////////////////////////////////////////////

# Change this to the path where you keep the desired background image
$imagePath = ‘(Path to Image, include single quotes)

$newImagePath = [System.IO.Path]::GetDirectoryName($imagePath) + ‘\’ + (New-Guid).Guid + [System.IO.Path]::GetExtension($imagePath)
Copy-Item $imagePath $newImagePath
[Windows.System.UserProfile.LockScreen,Windows.System.UserProfile,ContentType=WindowsRuntime] | Out-Null
Add-Type -AssemblyName System.Runtime.WindowsRuntime
$asTaskGeneric = ([System.WindowsRuntimeSystemExtensions].GetMethods() | ? { $_.Name -eq ‘AsTask’ -and $_.GetParameters().Count -eq 1 -and $_.GetParameters()[0].ParameterType.Name -eq ‘IAsyncOperation`1’ })[0]
Function Await($WinRtTask, $ResultType) {
$asTask = $asTaskGeneric.MakeGenericMethod($ResultType)
$netTask = $asTask.Invoke($null, @($WinRtTask))
$netTask.Wait(-1) | Out-Null
$netTask.Result
}
Function AwaitAction($WinRtAction) {
$asTask = ([System.WindowsRuntimeSystemExtensions].GetMethods() | ? { $_.Name -eq ‘AsTask’ -and $_.GetParameters().Count -eq 1 -and !$_.IsGenericMethod })[0]
$netTask = $asTask.Invoke($null, @($WinRtAction))
$netTask.Wait(-1) | Out-Null
}
[Windows.Storage.StorageFile,Windows.Storage,ContentType=WindowsRuntime] | Out-Null
$image = Await ([Windows.Storage.StorageFile]::GetFileFromPathAsync($newImagePath)) ([Windows.Storage.StorageFile])
AwaitAction ([Windows.System.UserProfile.LockScreen]::SetImageFileAsync($image))
Remove-Item $newImagePath

The post Group Policy to Set Lock Screen Image for Windows 10 Pro appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/group-policy-set-lock-screen-image-windows-10-pro.html/feed 0
CredSSP Encryption Oracle Remediation http://www.serhadmakbuloglu.com/credssp-encryption-oracle-remediation.html http://www.serhadmakbuloglu.com/credssp-encryption-oracle-remediation.html#respond Tue, 14 Aug 2018 13:49:53 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6469 Mart 2018 Güvenlik bülteninin yayımlanmasıyla birlikte, RDP bağlantılarını etkileyebilecek bir CredSSP, “Remote Code Execution” güvenlik açığı (CVE-2018-0886) ele alan bir düzeltme yayınlandı. Bu güncellemenin yüklenmediği sunucu veya bilgisayarlara RDP yapmaya çalıştığınız zaman aşağıdaki hata mesajını almanız muhtemeldir. Bağlanmaya çalıştığınız bilgisayar ile bağlandığınız bilgisayarın CredSSP versiyonları aynı olmalı. Sunucuları çok sık güncellemediğimiz için aşağıdaki register güncellemesi […]

The post CredSSP Encryption Oracle Remediation appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Mart 2018 Güvenlik bülteninin yayımlanmasıyla birlikte, RDP bağlantılarını etkileyebilecek bir CredSSP, “Remote Code Execution” güvenlik açığı (CVE-2018-0886) ele alan bir düzeltme yayınlandı. Bu güncellemenin yüklenmediği sunucu veya bilgisayarlara RDP yapmaya çalıştığınız zaman aşağıdaki hata mesajını almanız muhtemeldir.

Bağlanmaya çalıştığınız bilgisayar ile bağlandığınız bilgisayarın CredSSP versiyonları aynı olmalı. Sunucuları çok sık güncellemediğimiz için aşağıdaki register güncellemesi ile problemi bypass edebilirsiniz.

REG ADD HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System\CredSSP\Parameters\ /v AllowEncryptionOracle /t REG_DWORD /d 2

https://support.microsoft.com/en-us/help/4295591/credssp-encryption-oracle-remediation-error-when-to-rdp-to-azure-vm

The post CredSSP Encryption Oracle Remediation appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/credssp-encryption-oracle-remediation.html/feed 0
VMware vCenter Server Appliance 6.5 Update http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-vcenter-server-appliance-65-upgrade.html http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-vcenter-server-appliance-65-upgrade.html#respond Fri, 13 Jul 2018 13:31:04 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6461 VMware VCenter Server, VMware tarafından geliştirilen bir data center management server uygulamasıdır. Sanallaştırılmış ortamları izlemek, kaynak sağlanması, performans değerlendirmesi ve merkezi yönetim gibi işlemler için kullanılmaktadır. WMware vCenter Server daha önce VMware VirtualCenter olarak biliniyordu. vCenter, her bir sanal makinenin kaynak kullanımı hakkında istatistiksel bilgiler sağlar. Aynı zamanda sanal makinenin performansını belirtilen ölçütlere karşı yönetir ve kaynakları […]

The post VMware vCenter Server Appliance 6.5 Update appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
VMware VCenter Server, VMware tarafından geliştirilen bir data center management server uygulamasıdır. Sanallaştırılmış ortamları izlemek, kaynak sağlanması, performans değerlendirmesi ve merkezi yönetim gibi işlemler için kullanılmaktadır. WMware vCenter Server daha önce VMware VirtualCenter olarak biliniyordu. vCenter, her bir sanal makinenin kaynak kullanımı hakkında istatistiksel bilgiler sağlar. Aynı zamanda sanal makinenin performansını belirtilen ölçütlere karşı yönetir ve kaynakları optimize eder.

vCenter Server kurulumu Windows Based sunucuya kurulabileceği gibi, Linux SUSE Appliance olarak da kullanılmaktadır. Her iki seçenek de aynı kullanıcı deneyimini sunmaktadır. Aslında vCenter sunucusuna bağlanan kullanıcılar, vCenter sunucusunun hangi platformda yüklü olduğunu bile bilmezler. 64 BIT ve gömülü PostgreSQL barındıran SUSE Linux tabanlı bu sanal sunucu, 400 Host ve 4000 VM yönetimi yapabilmektedir. OVF Template olarak gelip, sanal ortamınıza import ederek web üzerinden kullanabilirsiniz. Windows yerine Linux’u tercih ederim. Windows OS ve SQL Lisansı gibi maliyetlere katlanmanıza gerek kalmaz. OVF template içerisinde vCenter SSO, Inventory, Web Client ve vCenter Server’ın kendisi de dahil olmak üzere tüm bileşenler önceden yüklenmiş olarak gelir. Windows sunucusu üzerine bu bileşenlerin kurulması gerekmektedir.

Bu makalede vCenter Server Appliance 6.5 Upgrade’ini yapacağız. Web panelden (https://ipadresi:5480) oturum açarak yönetim konsoluna erişiyoruz.

Update menusunden güncel olarak yüklü olan sürüm ve güncelleme yapabileceğiniz sürümü görebilirsiniz. Yüklü olan sürüm 6.5.0.5500 Build Number 5318154. Mart 2018 update ile sürüm, 6.5.0.15000 Build Number 8024368’e yükselmektedir.

Install Updates diyerek kurulumu başlatabilirsiniz.

Kurulum sonrası güncel sürüm bilgisi aşağıdaki gibidir. Check Updates diyerek yeni güncellemeleri takip edebilirsiniz.

The post VMware vCenter Server Appliance 6.5 Update appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-vcenter-server-appliance-65-upgrade.html/feed 0
EMC Secure Remote Services (ESRS) Upgrade http://www.serhadmakbuloglu.com/emc-secure-remote-services-esrs-upgrade.html http://www.serhadmakbuloglu.com/emc-secure-remote-services-esrs-upgrade.html#respond Tue, 19 Jun 2018 07:06:55 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6453 ESRS, EMC’nin Güvenli Uzaktan Hizmeti’dir. EMC donanımlarınızın EMC tarafından uzaktan, güvenli bir şekilde izlenmesidir. En basit anlamıyla, EMC Müşteri Hizmetleri ile EMC ürün ve çözümleri arasında iki yönlü olarak gerçekleştirilen uzaktan bağlantıdır. Linux Virtual Appliance olarak konumlandırılır. Temel avantajı, olası sorunların önceden tespit edilerek proaktif müşteri hizmeti sağlanmasıdır. Bu hizmeti kullanabilmeniz için ek bir lisansa […]

The post EMC Secure Remote Services (ESRS) Upgrade appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
ESRS, EMC’nin Güvenli Uzaktan Hizmeti’dir. EMC donanımlarınızın EMC tarafından uzaktan, güvenli bir şekilde izlenmesidir. En basit anlamıyla, EMC Müşteri Hizmetleri ile EMC ürün ve çözümleri arasında iki yönlü olarak gerçekleştirilen uzaktan bağlantıdır. Linux Virtual Appliance olarak konumlandırılır. Temel avantajı, olası sorunların önceden tespit edilerek proaktif müşteri hizmeti sağlanmasıdır. Bu hizmeti kullanabilmeniz için ek bir lisansa ihtiyacınız bulunmamaktadır. Donanımlarınızın garantilerinin veya destek paketlerinin olması yeterlidir. Özetle, kendi izleme sistemlerinize ek olarak sizin yerinize 7/24 izleme, uzaktan problem çözümü, arıza kaydı ve arızalı donanım tespiti yapılmaktadır. EMC ESRS ile Unity ve DataDomain gibi donanımlarımızı izlemekteyiz.

ESRS kurulumunu farklı bir makalede anlatıyor olurum. Bu makalede, ESRS upgrade’ini gerçekleştireceğiz. En az 3, en fazla 6 aylık periyotlarda EMC tarafından güncellemeler yayınlanmaktadır. ESRS bu tarafta en kolay upgrade edilenlerden bir tanesi. ESRS’de oturum açtığınız zaman karşınıza gelen Dashboard’da yayınlanan güncellemeleri görebilirsiniz.

View Update’e tıkladığınız zaman şu anda çalıştığınız sürüm ve en son yayınlanan sürüm bilgilerini görebiliyorsunuz.

Download işlemi bittikten sonra, Release Notes linkine tıklayarak güncellemenin içeriğini görebilirsiniz. Apply ile süreci başlatabilirsiniz, 15 – 20 dakika sürecektir.

Güncelleme işleminden sonra Service Status bölümünden servislerin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, https://www.emc.com/collateral/software/data-sheet/h1948-secure-remote-supp-gateway-ds.pdf

The post EMC Secure Remote Services (ESRS) Upgrade appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/emc-secure-remote-services-esrs-upgrade.html/feed 0
Update Rollup 5 for System Center 2016 Operations Manager http://www.serhadmakbuloglu.com/update-rollup-5-system-center-2016-operations-manager.html http://www.serhadmakbuloglu.com/update-rollup-5-system-center-2016-operations-manager.html#respond Sat, 26 May 2018 07:13:18 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6449 System Center 2016 Operations Manager için Update Rollup 5 yayınlandı. Aşağıdaki iyileştirme ve fixleri içermektedir. Issues that are fixed and improvements that are included SCOM console and Service Manager console for PowerShell modules can now coexist on the same server.Note Both SCOM Update Rollup 5 (this update) and Service Manager Update Rollup 5 (update KB 4093685) must be […]

The post Update Rollup 5 for System Center 2016 Operations Manager appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
System Center 2016 Operations Manager için Update Rollup 5 yayınlandı. Aşağıdaki iyileştirme ve fixleri içermektedir.

Issues that are fixed and improvements that are included


 • SCOM console and Service Manager console for PowerShell modules can now coexist on the same server.Note Both SCOM Update Rollup 5 (this update) and Service Manager Update Rollup 5 (update KB 4093685) must be installed to resolve this issue.
 • Active Directory Integration rules are not visible or editable in an upgraded 2016 Management Group. This prevents the ongoing management of Active Directory integration assignment in the upgraded Management Group.
 • When the UNIX host name on the server is in lowercase, the OS and MonitoredByinformation is displayed incorrectly in the Unix/Linux Computers view.
 • Active Directory integrated agents do not display correct failover server information.
 • Performance views in the web console do not persist the selection of counters after web console restart or refresh.
 • The PowerShell cmdlet Get-SCXAgent fails with error “This cmdlet requires PowerShell version 3.0 or greater.”
 • During the upgrade from SCOM 2016 to SCOM 1801, if the reporting server is installed on a server other than the management server, the upgrade fails. Additionally, you receive the error message, “The management server to which this component reports has not been upgraded.”
 • If a group name has been changed through the operations console, the Get-SCOMGroupcmdlet does not retrieve the group data that includes the changed group name.
 • Error HTTP 500 occurs when you access Diagram view through the web console.
 • When you download a Linux management pack after you upgrade to SCOM 2016, the error “OpsMgr Management Configuration Service failed to process configuration request (Xml configuration file or management pack request)” occurs.
 • The SQLCommand Timeout property is exposed so that it can be dynamically adjusted by users to manage random and expected influx of data scenarios.
 • The MonitoringHost process crashes and returns the exception “System.OverflowException: Value was either too large or too small for an Int32.”
 • When company knowledge is edited by using the Japanese version of Microsoft Office through the SCOM console, the error (translated in English) “Failed to launch Microsoft Word. Please make sure Microsoft Word is installed. Here is the error message: Item with specified name does not exist” occurs.
 • Accessing Silverlight dashboards displays the “Web Console Configuration Required” message because of a certificate issue.
 • Microsoft.SystemCenter.ManagementPack.Recommendations causes errors to be logged on instances of Microsoft SQL Server that have case-sensitive collations.
 • Deep monitoring displays error “Discovery_Not_Found” if the installation of JBoss application server is customized.
 • Adds support for the Lancer driver on IBM Power 8 Servers that use AIX.
 • The ComputerOptInCompatibleMonitor monitor is disabled in the Microsoft.SystemCenter.Advisor.Internal management pack. This monitor is no longer valid.

https://support.microsoft.com/en-us/help/4090987/update-rollup-5-for-system-center-2016-operations-manager 

The post Update Rollup 5 for System Center 2016 Operations Manager appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/update-rollup-5-system-center-2016-operations-manager.html/feed 0
VMware Quiesce Snapshot Error http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-quiesce-snapshot-error.html http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-quiesce-snapshot-error.html#respond Mon, 30 Apr 2018 11:39:19 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6437 VMware snapshot, sanal makinaların belirli bir zamanda durumunu ve içerisindeki veriyi korur. Sanal makinanın geçerli durumunu koruyarak sanal makine işletim sistemi yönetimini ve bakım görevlerini son derece basitleştiriyor. Böylece anlık görüntü alınmadan önce duruma geri dönmenizi sağlar. Sanal makina üzerinde test’ler yaparken hepimiz snapshot kullanıyoruz. VMware üzerinde, Snapshot the virtual machine’s memory ve Quiesce guest file system (Needs VMware […]

The post VMware Quiesce Snapshot Error appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
VMware snapshot, sanal makinaların belirli bir zamanda durumunu ve içerisindeki veriyi korur. Sanal makinanın geçerli durumunu koruyarak sanal makine işletim sistemi yönetimini ve bakım görevlerini son derece basitleştiriyor. Böylece anlık görüntü alınmadan önce duruma geri dönmenizi sağlar. Sanal makina üzerinde test’ler yaparken hepimiz snapshot kullanıyoruz. VMware üzerinde, Snapshot the virtual machine’s memory ve Quiesce guest file system (Needs VMware Tools installed) olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır.

Snapshot the virtual machine’s memory: Varsayılan olarak seçili gelen bu seçenek ile sanal makinanın ram üzerinde ki veriler ile birlikte anlık görüntüsü alınır. Snapshot alabilmeniz için sanal makinaların açık olması gerekmektedir, ram üzerinde ki veriler alındığı için biraz zaman alabilir. Sanal makinanın en hızlı şekilde eski kaldığı yerden devam edebileceği snapshot methodudur. Bu seçeneği kullanmadan snapshot alırsanız, ram’deki verileri almayacağınız için daha hızlı snapshot alınacaktır. Snapshot’ı geri döndüğünüzde sanal makina poweroff konumunda olacaktır.

Quiesce guest file system (Needs VMware Tools installed): Bu methodu kullanabilmenizi için, vmware tools yüklü ve sanal makinanın açık olması gerekmektedir. Sanal makina üzerinde ki uygulamaların durdurularak daha tutarlı anlık görüntüler almak için kullanılabilir. Tavsiye edilen snapshot methodu budur.

DellEMC’nin backup yazılımı olan Avamar, backup almadan önce tüm sanal makinaların Quiesce olarak snapshot’ını almaktadır. İki sunucuda backup tamamlanıyor ancak Warning  With Exception veriyor. Sebebi Quiesce snapshot alınamaması. Sanal makina içerisindeki uygulamalara erişemediği için Avamar, backup tutarlılığından emin olamıyor.

Quiesce snapshot almaya calısıyoruz.

Bu durumu girebilmek için bizim için çok önemi olmayan, özellikle bu iki sunucu için Application Based snapshot’ı kapatıyoruz. Aşağıdaki makale adımları yardımcı olacaktır.

https://kb.vmware.com/s/article/2146204?other.KM_Utility.getArticleLanguage=1&r=1&other.KM_Utility.getArticle=1&ui-comm-runtime-components-aura-components-siteforce-qb.Quarterback.validateRoute=1&other.KM_Utility.getArticleData=1

Sanal sunucuyu kapatıp konfigürasyon penceresini açıyoruz.

Disk Enable UUID parametresini False’a çekiyoruz.

Tekrar snapshot almayı deniyoruz.

Bu şekilde problemi bypass etmiş oluyoruz.

The post VMware Quiesce Snapshot Error appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-quiesce-snapshot-error.html/feed 0