Serhad MAKBULOĞLU http://www.serhadmakbuloglu.com Wed, 02 May 2018 11:40:53 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.6 VMware Quiesce Snapshot Error http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-quiesce-snapshot-error.html http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-quiesce-snapshot-error.html#respond Mon, 30 Apr 2018 11:39:19 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6437 VMware snapshot, sanal makinaların belirli bir zamanda durumunu ve içerisindeki veriyi korur. Sanal makinanın geçerli durumunu koruyarak sanal makine işletim sistemi yönetimini ve bakım görevlerini son derece basitleştiriyor. Böylece anlık görüntü alınmadan önce duruma geri dönmenizi sağlar. Sanal makina üzerinde test’ler yaparken hepimiz snapshot kullanıyoruz. VMware üzerinde, Snapshot the virtual machine’s memory ve Quiesce guest file system (Needs VMware […]

The post VMware Quiesce Snapshot Error appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
VMware snapshot, sanal makinaların belirli bir zamanda durumunu ve içerisindeki veriyi korur. Sanal makinanın geçerli durumunu koruyarak sanal makine işletim sistemi yönetimini ve bakım görevlerini son derece basitleştiriyor. Böylece anlık görüntü alınmadan önce duruma geri dönmenizi sağlar. Sanal makina üzerinde test’ler yaparken hepimiz snapshot kullanıyoruz. VMware üzerinde, Snapshot the virtual machine’s memory ve Quiesce guest file system (Needs VMware Tools installed) olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır.

Snapshot the virtual machine’s memory: Varsayılan olarak seçili gelen bu seçenek ile sanal makinanın ram üzerinde ki veriler ile birlikte anlık görüntüsü alınır. Snapshot alabilmeniz için sanal makinaların açık olması gerekmektedir, ram üzerinde ki veriler alındığı için biraz zaman alabilir. Sanal makinanın en hızlı şekilde eski kaldığı yerden devam edebileceği snapshot methodudur. Bu seçeneği kullanmadan snapshot alırsanız, ram’deki verileri almayacağınız için daha hızlı snapshot alınacaktır. Snapshot’ı geri döndüğünüzde sanal makina poweroff konumunda olacaktır.

Quiesce guest file system (Needs VMware Tools installed): Bu methodu kullanabilmenizi için, vmware tools yüklü ve sanal makinanın açık olması gerekmektedir. Sanal makina üzerinde ki uygulamaların durdurularak daha tutarlı anlık görüntüler almak için kullanılabilir. Tavsiye edilen snapshot methodu budur.

DellEMC’nin backup yazılımı olan Avamar, backup almadan önce tüm sanal makinaların Quiesce olarak snapshot’ını almaktadır. İki sunucuda backup tamamlanıyor ancak Warning  With Exception veriyor. Sebebi Quiesce snapshot alınamaması. Sanal makina içerisindeki uygulamalara erişemediği için Avamar, backup tutarlılığından emin olamıyor.

Quiesce snapshot almaya calısıyoruz.

Bu durumu girebilmek için bizim için çok önemi olmayan, özellikle bu iki sunucu için Application Based snapshot’ı kapatıyoruz. Aşağıdaki makale adımları yardımcı olacaktır.

https://kb.vmware.com/s/article/2146204?other.KM_Utility.getArticleLanguage=1&r=1&other.KM_Utility.getArticle=1&ui-comm-runtime-components-aura-components-siteforce-qb.Quarterback.validateRoute=1&other.KM_Utility.getArticleData=1

Sanal sunucuyu kapatıp konfigürasyon penceresini açıyoruz.

Disk Enable UUID parametresini False’a çekiyoruz.

Tekrar snapshot almayı deniyoruz.

Bu şekilde problemi bypass etmiş oluyoruz.

The post VMware Quiesce Snapshot Error appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/vmware-quiesce-snapshot-error.html/feed 0
NTFS PERMISSIONS REPORTER http://www.serhadmakbuloglu.com/ntfs-permissions-reporter.html http://www.serhadmakbuloglu.com/ntfs-permissions-reporter.html#respond Thu, 29 Mar 2018 08:32:25 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6432 Cjwdev araçları sistem yöneticilerinin hayatını çok kolaylaştırıyor. Windows File Server üzerindeki yetkileri raporlamak için modern ve kullanıcı dostu olan Ntfs Permissions Reporter aracını kullanabilirsiniz. Kullanıcı veya grupların klasörler üzerinde sahip olduğu yetkilerin raporlarını alabilirsiniz. Her ihtiyaca cevap verebilen özelleştirilebilir Filtreleme seçenekleri mevcuttur. File Server domain değişikliğinde birebir tecrübe etme imkanım oldu. Yetkiler farklı renklerde görebildiğiniz […]

The post NTFS PERMISSIONS REPORTER appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Cjwdev araçları sistem yöneticilerinin hayatını çok kolaylaştırıyor. Windows File Server üzerindeki yetkileri raporlamak için modern ve kullanıcı dostu olan Ntfs Permissions Reporter aracını kullanabilirsiniz. Kullanıcı veya grupların klasörler üzerinde sahip olduğu yetkilerin raporlarını alabilirsiniz. Her ihtiyaca cevap verebilen özelleştirilebilir Filtreleme seçenekleri mevcuttur. File Server domain değişikliğinde birebir tecrübe etme imkanım oldu. Yetkiler farklı renklerde görebildiğiniz gibi, inherited edilen izinleri de görebilirsiniz. Özet olarak tüm izinleri export ederek rapor halinde alabilirsiniz.

İzinleri export etmek istediğiniz klasörü gösteriyorsunuz.

Run Report ile raporu alabilirsiniz.

The post NTFS PERMISSIONS REPORTER appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/ntfs-permissions-reporter.html/feed 0
Avamar System Shutdown and Startup Procedures http://www.serhadmakbuloglu.com/avamar-system-shutdown-startup-procedures.html http://www.serhadmakbuloglu.com/avamar-system-shutdown-startup-procedures.html#respond Tue, 20 Mar 2018 12:01:06 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6425 Avamar Backup yazılımını kapatıp açmak için uygulamanız gereken bir dizi aşama mevcuttur. Direk restart etmek, kendi proxy sunucuları arasında probleme sebep verebilmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak Avamar açıp kapatabilirsiniz. Öncelikle dpnctl status ile sistem/servis durumunu kontrol edelim. dpnctl stop ile açık olan tüm servisleri durduruyoruz. Bu işlemden sonra Avamar VM/Appliance’ı kapatabilir veya restart edebilirsiniz. Dpnctl Start komutu […]

The post Avamar System Shutdown and Startup Procedures appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Avamar Backup yazılımını kapatıp açmak için uygulamanız gereken bir dizi aşama mevcuttur. Direk restart etmek, kendi proxy sunucuları arasında probleme sebep verebilmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak Avamar açıp kapatabilirsiniz.

Öncelikle dpnctl status ile sistem/servis durumunu kontrol edelim.

dpnctl stop ile açık olan tüm servisleri durduruyoruz.

Bu işlemden sonra Avamar VM/Appliance’ı kapatabilir veya restart edebilirsiniz. Dpnctl Start komutu ile tekrar servisleri start ediyoruz.

The post Avamar System Shutdown and Startup Procedures appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/avamar-system-shutdown-startup-procedures.html/feed 0
ESXi 6.5 GA BUG – ESXi 6.5 Patch 2 Güncellemesi http://www.serhadmakbuloglu.com/esxi-65-ga-bug-esxi-65-patch-2-gncellemesi.html http://www.serhadmakbuloglu.com/esxi-65-ga-bug-esxi-65-patch-2-gncellemesi.html#respond Fri, 09 Mar 2018 12:03:06 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6414 Geçtiğimiz günler de karşılaşdığımız bir problem ve çözümünden bahsetmek istiyorum. I/O seviyesi yüksek sunucumuz dondu ve cevap veremez oldu. Doğal olarak düzgün  bir şekilde restart edemedik. Açıldıktan sonra üzerinde ki disklerden bir tanesini kaybetmişti. VMware dstek ile görüşmelerimde VMware 6.5 GA (4564106) böyle bir bug oldugunu belirttiler. Bu bug, VMlerin rastgele donmasına veya bazen host’un […]

The post ESXi 6.5 GA BUG – ESXi 6.5 Patch 2 Güncellemesi appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Geçtiğimiz günler de karşılaşdığımız bir problem ve çözümünden bahsetmek istiyorum. I/O seviyesi yüksek sunucumuz dondu ve cevap veremez oldu. Doğal olarak düzgün  bir şekilde restart edemedik. Açıldıktan sonra üzerinde ki disklerden bir tanesini kaybetmişti. VMware dstek ile görüşmelerimde VMware 6.5 GA (4564106) böyle bir bug oldugunu belirttiler. Bu bug, VMlerin rastgele donmasına veya bazen host’un donmasına sebep oluyor. Yaşandığı zaman ise reboot yapmadan düzelmiyor. VMware 6.5 GA, 2016 Kasım ayında çıkmıştır. Build Number’ı 4564106’dır. İlgili KB linki aşağıdadir.

https://kb.vmware.com/s/article/50435

Bu durumu düzeltmek için ESXI hostlarını Aralık 2017’de yayınlanmış, stabil versiyon olan VMware 6.5 Patch 2’ye güncelledik. Build Number 7388607’dir. Bu işlemi Update Manager ile yapabileceğiniz gibi, SSH üzerinden hostlara bağlanıp da yapabilirsiniz. Ben SSH’ı tercih ettim. İlgili güncellemeyi indirip, datastore’larınızdan herhangi birine koplayabilirsiniz.

Yüklü sürümü vmware -vl komutu ile görebiliriz.

Güncelleme yapılacak olan host’un Maintenance Mode’a alınması gerekiyor. Öncesinde üzerinde ki Guest’leri farklı fiziksel hostlara taşımalısınız. DRS var ise zaten bu işlemi kendisi yapacaktır.

esxcli software vib update -d /vmfs/volumes/Ist_Unity300_CKM160_MIX_VmFs01/ISOandTEMP/ESXi6.5P02/ESXi650-201712001.zip komutu ile güncellemeyi başlatabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra host’u restart etmeniz gerekmektedir.

Yeni sürümü kontrol edebilirsiniz.

The post ESXi 6.5 GA BUG – ESXi 6.5 Patch 2 Güncellemesi appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/esxi-65-ga-bug-esxi-65-patch-2-gncellemesi.html/feed 0
EMC Avamar Proxy Login (Default Username and Password) http://www.serhadmakbuloglu.com/emc-avamar-proxy-login-default-username-password.html http://www.serhadmakbuloglu.com/emc-avamar-proxy-login-default-username-password.html#respond Thu, 22 Feb 2018 08:12:11 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6409 Avamar, EMC veya yeni ismiyle DellEMC’nin yedekleme çözümüdür. Appliance olarak kullanılabileceği gibi, sanal sunucu olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle VmWare ortamlarının yedeklenmesi için biçilmiş kaftandır. Kendi ürün ailesi ile entegrasyon (Unity – Datadomain) ve deduplication özellikleri harika bir uyum içerisindedir. Yedeklenen verinin tipine göre değişmekle beraber 300 kat seviyelerinde sıkıştırma oranı görmüşlüğümüz olmuştur 🙂 Disk tabanlı […]

The post EMC Avamar Proxy Login (Default Username and Password) appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Avamar, EMC veya yeni ismiyle DellEMC’nin yedekleme çözümüdür. Appliance olarak kullanılabileceği gibi, sanal sunucu olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle VmWare ortamlarının yedeklenmesi için biçilmiş kaftandır. Kendi ürün ailesi ile entegrasyon (Unity – Datadomain) ve deduplication özellikleri harika bir uyum içerisindedir. Yedeklenen verinin tipine göre değişmekle beraber 300 kat seviyelerinde sıkıştırma oranı görmüşlüğümüz olmuştur 🙂

Disk tabanlı yedekleme teknolojisine sahip olup, her bir ESX host üzerinde konumlandırılan Proxy sunucuları sayesinde veri direk kaynagında yedeklenir. Dolayısıyla Network Utilization’da rahatlık sağlar. TB başına lisanslaması ile de muadil ürünlerden farklılık göstermektedir. Bahsettiğimiz Proxy sunucularına SSH veya Web Panel üzerinden erişebilirsiniz. Varsayılan kullanıcı adı ve şifresi aşağıdaki gibidir.

https://proxyname

Username: root

Pass: avam@r

The post EMC Avamar Proxy Login (Default Username and Password) appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/emc-avamar-proxy-login-default-username-password.html/feed 0
Default Passwords for VMware and EMC http://www.serhadmakbuloglu.com/default-passwords-vmware-emc.html http://www.serhadmakbuloglu.com/default-passwords-vmware-emc.html#respond Sun, 11 Feb 2018 07:56:21 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6393 Here is a collection of default password to save you time googling for them: EMC Secure Remote Support (ESRS) Axeda Policy Manager Server: Username: admin Password: EMCPMAdm7n EMC VNXe Unisphere (EMC VNXe Series Quick Start Guide, step 4): Username: admin Password: Password123# EMC vVNX Unisphere: Username: admin Password: Password123# NB You must change the administrator password during […]

The post Default Passwords for VMware and EMC appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>

Here is a collection of default password to save you time googling for them:

EMC Secure Remote Support (ESRS) Axeda Policy Manager Server:

 • Username: admin
 • Password: EMCPMAdm7n

EMC VNXe Unisphere (EMC VNXe Series Quick Start Guide, step 4):

 • Username: admin
 • Password: Password123#

EMC vVNX Unisphere:

 • Username: admin
 • Password: Password123#
  NB You must change the administrator password during this first login.

EMC CloudArray Appliance:

 • Username: admin
 • Password: password
  NB Upon first login you are prompted to change the password.

EMC CloudBoost Virtual Appliance:
https://<FQDN>:4444

 • Username: local\admin
 • Password: password
  NB You must immediately change the admin password.
  $ password <current_password> <new_password>

EMC Ionix Unified Infrastructure Manager/Provisioning (UIM/P):

 • Username: sysadmin
 • Password: sysadmin

EMC VNX Monitoring and Reporting:

 • Username: admin
 • Password: changeme

EMC RecoverPoint:

 • Username: admin
  Password: admin
 • Username: boxmgmt
  Password: boxmgmt
 • Username: security-admin
  Password: security-admin

EMC XtremIO:

XtremIO Management Server (XMS)

 • Username: xmsadmin
  password: 123456 (prior to v2.4)
  password: Xtrem10 (v2.4+)

XtremIO Management Secure Upload

 • Username: xmsupload
  Password: xmsupload

XtremIO Management Command Line Interface (XMCLI)

 • Username: tech
  password: 123456 (prior to v2.4)
  password: X10Tech! (v2.4+)

XtremIO Management Command Line Interface (XMCLI)

 • Username: admin
  password: 123456 (prior to v2.4)
  password: Xtrem10 (v2.4+)

XtremIO Graphical User Interface (XtremIO GUI)

 • Username: tech
  password: 123456 (prior to v2.4)
  password: X10Tech! (v2.4+)

XtremIO Graphical User Interface (XtremIO GUI)

 • Username: admin
  password: 123456 (prior to v2.4)
  password: Xtrem10 (v2.4+)

XtremIO Easy Installation Wizard (on storage controllers / nodes)

 • Username: xinstall
  Password: xiofast1

XtremIO Easy Installation Wizard (on XMS)

 • Username: xinstall
  Password: xiofast1

Basic Input/Output System (BIOS) for storage controllers / nodes

 • Password: emcbios

Basic Input/Output System (BIOS) for XMS

 • Password: emcbios

EMC ViPR Controller :
http://ViPR_virtual_ip (the ViPR public virtual IP address, also known as the network.vip)

 • Username: root
  Password: ChangeMe

EMC ViPR Controller Reporting vApp:
http://<hostname>:58080/APG/

 • Username: admin
  Password: changeme

EMC Solutions Integration Service:
https://<Solutions Integration Service IP Address>:5480

 • Username: root
  Password: emc

EMC VSI for VMware vSphere Web Client:
https://<Solutions Integration Service IP Address>:8443/vsi_usm/

 • Username: admin
 • Password: ChangeMe

 

Note:
After the Solutions Integration Service password is changed, it cannot be modified.
If the password is lost, you must redeploy the Solutions Integration Service and use the default login ID and password to log in.

EMC Avamar Backup Service

 • username: admin
 • password: changeme

openSSH key
ssh-agent bash
ssh-add ~admin/.ssh/admin_key
Password: P3t3rPan

Pure Storage Arrays

 • Username: pureuser
 • Password: pureuser

Cisco Integrated Management Controller (IMC) / CIMC / BMC:

 • Username: admin
 • Password: password

Cisco UCS Director:

 • Username: admin
 • Password: admin
 • Username: shelladmin
 • Username: changeme

Hewlett Packard P2000 StorageWorks MSA Array Systems:

 • Username: admin
 • Password: !admin (exclamation mark ! before admin)
 • Username: manage
 • Password: !manage (exclamation mark ! before manage)
IBM Security Access Manager Virtual Appliance:
 • Username: admin
 • Password: admin

VCE Vision:

 • Username: admin
 • Password: 7j@m4Qd+1L
 • Username: root
 • Password: V1rtu@1c3!

VMware vSphere Management Assistant (vMA):

 • Username: vi-admin
 • Password: vmware

VMware Data Recovery (VDR):

 • Username: root
 • Password: vmw@re (make sure you enter @ as Shift-2 as in US keyboard layout)

VMware vCenter Hyperic Server:
https://Server_Name_or_IP:5480/

 • Username: root
 • Password: hqadmin

https://Server_Name_or_IP:7080/

 • Username: hqadmin
 • Password: hqadmin

VMware vCenter Chargeback:
https://Server_Name_or_IP:8080/cbmui

 • Username: root
 • Password: vmware

VMware vCenter Server Appliance (VCSA) 5.5:
https://Server_Name_or_IP:5480

 • Username: root
 • Password: vmware

VMware vCenter Operations Manager (vCOPS):

Console access:

 • Username: root
 • Password: vmware

Manager:
https://Server_Name_or_IP

 • Username: admin
 • Password: admin

Administrator Panel:
https://Server_Name_or_IP/admin

 • Username: admin
 • Password: admin

Custom UI User Interface:
https://Server_Name_or_IP/vcops-custom

 • Username: admin
 • Password: admin

VMware vCenter Support Assistant:
http://Server_Name_or_IP

 • Username: root
 • Password: vmware

VMware vCenter / vRealize Infrastructure Navigator:
https://Server_Name_or_IP:5480

 • Username: root
 • Password: specified during OVA deployment

VMware ThinApp Factory:

 • Username: admin
 • Password: blank (no password)

VMware vSphere vCloud Director Appliance:

 • Username: root
 • Password: vmware

VMware vCenter Orchestrator :
https://Server_Name_or_IP:8281/vco – VMware vCenter Orchestrator
https://Server_Name_or_IP:8283 – VMware vCenter Orchestrator Configuration

 • Username: vmware
 • Password: vmware

VMware vCloud Connector Server (VCC) / Node (VCN):
https://Server_Name_or_IP:5480

 • Username: admin
 • Password: vmware
 • Username: root
 • Password: vmware

VMware vSphere Data Protection Appliance:

 • Username: root
 • Password: changeme

VMware HealthAnalyzer:

 • Username: root
 • Password: vmware

VMware vShield Manager:
https://Server_Name_or_IP

 • Username: admin
 • Password: default
  type enable to enter Privileged Mode, password is 'default' as well

Teradici PCoIP Management Console:

 • The default password is blank

Trend Micro Deep Security Virtual Appliance (DS VA):

 • Login: dsva
 • password: dsva

Citrix Merchandising Server Administrator Console:

 • User name: root
 • password: C1trix321

VMTurbo Operations Manager:

 • User name: administrator
 • password: administrator
  If DHCP is not enabled, configure a static address by logging in with these credentials:
 • User name: ipsetup
 • password: ipsetup
  Console access:
 • User name: root
 • password: vmturbo

The post Default Passwords for VMware and EMC appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/default-passwords-vmware-emc.html/feed 0
Exchange PST Import Error – Too Many Bad Items Permanent Exception http://www.serhadmakbuloglu.com/exchange-pst-import-error-toomanybaditemspermanentexception.html http://www.serhadmakbuloglu.com/exchange-pst-import-error-toomanybaditemspermanentexception.html#respond Tue, 06 Feb 2018 11:43:56 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6391 Boyutu büyük ve bozuk içeriklere sahip olan bir PST’yi Exchange Server’a import ederken aşağıdaki gibi hata mesajı alabilirsiniz. Bu durumu aşmak için, bozuk itemları geçmek için BadItemLimit belirleyebilirsiniz. EstimatedTransferSize : 18.6 GB (19,974,856,935 bytes) EstimatedTransferItemCount : 36655 BytesTransferred : 2.475 GB (2,657,687,247 bytes) BytesTransferredPerMinute : ItemsTransferred : 4791 PercentComplete : 21 PositionInQueue : FailureCode : […]

The post Exchange PST Import Error – Too Many Bad Items Permanent Exception appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Boyutu büyük ve bozuk içeriklere sahip olan bir PST’yi Exchange Server’a import ederken aşağıdaki gibi hata mesajı alabilirsiniz. Bu durumu aşmak için, bozuk itemları geçmek için BadItemLimit belirleyebilirsiniz.

EstimatedTransferSize : 18.6 GB (19,974,856,935 bytes)
EstimatedTransferItemCount : 36655
BytesTransferred : 2.475 GB (2,657,687,247 bytes)
BytesTransferredPerMinute :
ItemsTransferred : 4791
PercentComplete : 21
PositionInQueue :
FailureCode : -2146233088
FailureType : TooManyBadItemsPermanentException
FailureSide : None
Message : Error: This mailbox exceeded the maximum number of corrupted items that were specified for this move request.
FailureTimestamp : 1/30/2018 3:39:21 PM
FailureContext : ——–
Folder: ‘/Top of Personal Folders/2014’, entryId [len=24, data=000000009331387642578A4C
B90E2D120A367E4702820000], parentId [len=24, data=000000009331387642578A4CB90E2D120A367

The post Exchange PST Import Error – Too Many Bad Items Permanent Exception appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/exchange-pst-import-error-toomanybaditemspermanentexception.html/feed 0
SCCM Subnet Base Device Collection http://www.serhadmakbuloglu.com/sccm-subnet-base-device-collection.html http://www.serhadmakbuloglu.com/sccm-subnet-base-device-collection.html#respond Fri, 19 Jan 2018 06:19:52 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6388 SCCM üzerinden network subnetlerinize göre device collection oluşturmak için aşağıdaki query’yi kullanabilirsiniz. select *  from  SMS_R_System where SMS_R_System.IPSubnets in (“X.X.X.X”,”X.X.X.X”)

The post SCCM Subnet Base Device Collection appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
SCCM üzerinden network subnetlerinize göre device collection oluşturmak için aşağıdaki query’yi kullanabilirsiniz.

select *  from  SMS_R_System where SMS_R_System.IPSubnets in (“X.X.X.X”,”X.X.X.X”)

The post SCCM Subnet Base Device Collection appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/sccm-subnet-base-device-collection.html/feed 0
İlham Verecek 101 Robert Kiyosaki Sözü http://www.serhadmakbuloglu.com/lham-verecek-101-robert-kiyosaki-sz.html http://www.serhadmakbuloglu.com/lham-verecek-101-robert-kiyosaki-sz.html#respond Mon, 11 Dec 2017 17:38:27 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6382 Sadece teknik bilgi içeriğine sahip olan bu bloğuma, artık günlük hayat ve konular ile ilgili de içerikler girmeye karar verdim. Özellikle bu aralar kişisel gelişim ve girişimcilik ile ilgili konular ile ilgileniyorum. Bu bağlamda Robert Kiyosaki’nin Zengin Baba – Yoksul Baba isimli kitabını aldım. Finansal yönetim ve nakit akış konularında bilgi veren kitaplarından sadece bir […]

The post İlham Verecek 101 Robert Kiyosaki Sözü appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Sadece teknik bilgi içeriğine sahip olan bu bloğuma, artık günlük hayat ve konular ile ilgili de içerikler girmeye karar verdim. Özellikle bu aralar kişisel gelişim ve girişimcilik ile ilgili konular ile ilgileniyorum. Bu bağlamda Robert Kiyosaki’nin Zengin Baba – Yoksul Baba isimli kitabını aldım. Finansal yönetim ve nakit akış konularında bilgi veren kitaplarından sadece bir tanesi.

Bir gelire sahip olan profilleri 4’e ayırmaktadır:

 1. Başkasının yanında çalışıp güvenli bir iş isteyenler – İşçi
 2. Kendi işini kendin yapmalısın diyen küçük esnaflar – Serbest İşçi
 3. Sürekli para getirecek sistemler kurup, akıllı insanları çalıştırmak isteyenler – Patron
 4. Para benim için çalışsın diyen yatırımcılar – Yatırımcı

Bu maddelerden 1 ve 2 numara güvenliyken, 3 ve 4 numara riskli ancak özgürlük sağlayan modellermiş.

https://addicted2success.com/quotes/101-robert-kiyosaki-quotes-that-will-inspire-your-mind-for-wealth/ sitesinde yayınlanan Robert Kiyosaki’ye ait 101 söz.

Bugün sizinle; hayatınızda zenginliği sağlama konusunda düşünce sisteminizi değiştirecek Robert Kiyosaki’nin 101 ilham veren sözünü paylaşmak istiyorum.

 

“ Gerçek hayatta, en akıllı insanlar hata yapanlar ve hatalarından öğrenenlerdir. Okul hayatında ise, akıllı insanlar hata yapmayanlardır” — Robert Kiyosaki

 

“ Hayatınızda belirleyici olanlar ağzınızdan çıkan sözcükler değildir; kendinize fısıldadıklarınız her zaman en büyük güce sahiptir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Gelirinizi büyütmek, bütçenizi kısmaktan daha önemlidir. Daha da önemli olan, ruhunuzu besleyerek, rüyalarınızı kırpabilmektir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hayatta en çok başarı gösteren insanlar, soru soranlardır. Onlar her zaman öğrenirler. Durmadan büyürler, gelişirler. Her zaman girişken ve ataktırlar. — Robert Kiyosaki

 

“ Paraya bağımlı olmayın. Para için değil, öğrenmek için çalışın. Bilgi (İlim) için çalışın.” — Robert Kiyosaki

 

“ Oyun dışı çizgilerde kalmak, eleştirmek ve neden bir şeyi yapmamanız gerektiğini açıklamaya çalışmak kolay yollardır. Kenar çizgileri kalabalıktır. Oyuna dahil olun.”— Robert Kiyosaki

 

“ Okuldaki sorun, size önce cevabı sonrasında sınavı vermeleridir. Hayat böyle değildir” — Robert Kiyosaki

 

“ Yaşamda, şuanda ki durumunuzla ilgili şikayet etmek anlamsızdır. Şikayet etmek yerine, dik durun ve konuyla ilgili harekete geçin” — Robert Kiyosaki

 

“ Farklı olma korkusu, bir çok insanın yeni yollar arayarak, problemlerini çözmelerini engeller.” — Robert Kiyosaki

 

“ Kazananlar, kaybetmekten korkmazlar. Kaybedenler korkar. Hatalar, başarıya ulaşma sürecinin bir parçasıdır. Başarısızlıktan kaçan insanlar, başarıdan da kaçmış olurlar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Başarılı insanlar soru sorar. Yeni öğretmenler ararlar. Onlar, hayat boyu öğrenirler” — Robert Kiyosaki

 

“ Zengin olmak istiyorsanız, bakış açınızı geliştirmeniz gerekir. Zamanın, her zaman geleceğe bakan köşesinde durmalısınız.” — Robert Kiyosaki

 

“ Eğer, hala babanızın ya da annenizin size söylediklerini yapıyorsanız ( okula git, iş bul ve para biriktir gibi), kaybediyorsunuz demektir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Genellikle, ne kadar çok para kazanırsanız, o kadar çok harcarsınız; daha fazla paranın sizi zengin yapmamasının sebebi budur – değerleriniz sizi zengin yapar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bütün kelimelerin içerisinde, hayatınızı tahrip eden kelime; yarın kelimesidir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Başarınızın boyutu; tutkunuzun, hayallerinizin ve hayal kırıklığıyla nasıl başa çıktığınızın boyutlarıyla ölçülür.” — Robert Kiyosaki

 

“ Geçmişe bağlı kalmaktansa, değişikliği karşılamayı yeğlerim.” — Robert Kiyosaki

 

“ En başarılı insanlar başına buyruk olanlardır; özellikle herkes sebebinin belli olduğunu düşünürken soru sormaktan korkmazlar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Umut etmek enerjinizi tüketir. Harekete geçmek ise; enerji üretir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bir insan hayatında ne kadar çok güvenlik ararsa, hayatı üzerindeki kontrolü o kadar çok kaybeder.” — Robert Kiyosaki

 

“ Herkes, size riski anlatabilir. Bir girişimci ise, işin sonundaki ödülü görür.” — Robert Kiyosaki

 

“ Plan, hayallerinize ulaşan bir köprüdür. Sizin işiniz, planınızı ya da köprüyü gerçekleştirmektir; böylelikle hayalleriniz de gerçekleşecektir. Eğer tüm yaptığınız, bankanın bir tarafında durarak diğer taraf hakkında hayal kurmaksa; hayalleriniz sonsuza kadar hayal olarak kalacaktır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Sizi durduran, anneniz ya da babanız, kocanız ya da karınız, ya da çocuklarınız değildir. Sizsinizdir. Kendi yolunuzdan çekilin.” — Robert Kiyosaki

 

“ Zengin insan ile fakir insan arasındaki tek fark, zamanlarını nasıl kullandıklarıdır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Seçimleriniz kaderinizi oluşturur. Doğru kararlar almak için kendinize zaman verin. Hata yapmanız normaldir, hatalarınızdan öğrenin ve bir daha yapmayın.” — Robert Kiyosaki

 

“ Eğer cesareti olmayan biriyseniz, hayatın sizi zorladığı her alanda pes edersiniz. Eğer bu tarz bir insansanız, hayatınızı güvenlik sınırları içerisinde yaşar, her zaman doğruyu yapar ve kendinizi hiç olmayacak bir şey için saklarsınız. Sonrasında ise, yaşlı ve sıkıcı bir insan olarak vefat edersiniz.” — Robert Kiyosaki

 

“ Gerçekte, para sadece bir fikirdir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Konuşmak ucuzdur. Gözlerinizle dinlemeyi öğrenin. Yaptıklarınız sözlerinizden daha çok şey anlatır. Bir insanın ne söylediğini dinlemek yerine, ne yaptığını izleyin.” — Robert Kiyosaki

 

“ Pasif gelir ve portföy gelirini hayatınızın bir parçası yaptığınız an, hayatınız değişecektir. Bu kelimeler, sizden bir parça olacaktır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bazı hatalar yapabilirsiniz ama bu hatalardan öğrendiğiniz sürece, bilgeliğe dönüşeceklerdir. Bilgelik ise, varlıklı olabilmenin temelini oluşturur.” — Robert Kiyosaki

 

“ Eğer, problemin kendinizde olduğunun farkına varırsanız; kendinizi değiştirebilir, öğrenebilir ve bilgece büyüyebilirsiniz. Kendi problemleriniz için başkalarını suçlamayın.”— Robert Kiyosaki

 

“ İşçiler kovulmamaya yetecek kadar çalışırlar; iş verenler ise, çalışanların işten ayrılmamasına yetecek kadar ücret verirler.” — Robert Kiyosaki

 

“ Belirttiğim gibi, keşke kolay olduğunu söyleyebilseydim. Kolay değil ama düşünüldüğü kadar zor da değil. Ancak, güçlü bir sebebin ya da amacın yoksa, hayatta her şey zordur.”— Robert Kiyosaki

 

“ Hayatta sahip olduğumuz en güçlü varlık aklımızdır. Eğer iyi eğitilirse, anında yaratılmış gibi gözüken, inanılmaz bir zenginlik yaratabilir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Kazanabileceğiniz bir oyun bulun, oynamak için hayatınızı işleyin ve kazanmak için oynayın.” — Robert Kiyosaki

 

“ ‘Yapamamanın’ gücü: ‘Yapamamak’ kelimesi güçlü insanları zayıf, görebilen insanları kör, mutlu insanları mutsuz yapar. Cesaretli insanları bir korkağa dönüştürür, zeki bir insanın parlaklığını çalar, zengin bir insanın yetersiz düşünmesine neden olur ve son olarak, içimizde olan harika insanın yapabileceklerini kısıtlar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hayatta en güzel şeylerden biri; yeni bir şeyler deneme isteği ile hatalar yapmaktır. Hata yapmak sizin mütevazi kalmanızı sağlar. Mütevazi olan insanlar, kibirli insanlardan çok daha fazla öğrenirler.” — Robert Kiyosaki

 

“ Akıl, problem çözer ve para üretir. Finansal zeka olmadan kazanılmış bir para, çabuk kaybedilecek olan bir paradır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Ufak adımlarla başla, büyük hayal kur” — Robert Kiyosaki

 

“ Bizi insan yapan duygularımızdır. Bizi gerçek yapar. Duygu kelimesi, hareketli enerjiyi temsil eder. Duygularınız hakkında dürüst olun, aklınızı ve duygularınızı kendiniz için kullanın, kendinize karşı değil.” — Robert Kiyosaki

 

“ Sadece pes ederseniz, yetersiz ya da fakir olursunuz. En önemli olan şey, bir şeyler yapmış olmanızdır. Çoğu kişi, zengin olmak hakkında konuşur ya da bunun hayalini kurar. Siz ise, harekete geçmişsinizdir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Eğer maddi açıdan özgür olmak istiyorsanız, bugün olduğunuzdan daha farklı bir insan olun ve sizi geçmişte tutan şeylerden tamamen kurtulun.” — Robert Kiyosaki

 

“ Zengin ve fakirin felsefesi şöyledir: zengin parasıyla yatırım yapar ve geri kalanını harcar. Fakir ise, parasını harcar ve geri kalanıyla yatırım yapar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Gözlem, gözlerinizle gördüğünüzdür, bakış açısı ise aklınızla gördüğünüzdür.” — Robert Kiyosaki

 

“ Okulda hataların kötü olduğunu öğreniriz ve hata yaptığımız için cezalandırılırız. Fakat, insanlara baktığınızda öğrenmek için tasarlandıklarını görürsünüz ve bizler hata yaparak öğreniriz. Yürümeyi düşerek öğreniriz. Eğer asla düşmeseydik, yürümeyi de hiçbir zaman öğrenemezdik.” — Robert Kiyosaki

 

“ Asla, bir şeye paranızın yetmeyeceğini söylemeyin. Bu, fakir insanların davranışıdır. NASIL paranızın yeteceğini sorun.” — Robert Kiyosaki

 

“ Başarılı olana kadar Bir Yolu Takip Edin.” — Robert Kiyosaki

 

“ Geleceğiniz, bugün ne yaptığınızla şekillenir, yarın ne yapacağınızla değil.” — Robert Kiyosaki

 

“ Çok çalışan, mücadele eden bir sürü insan görüyorum; bunun nedeni geçmiş düşüncelere bağlı kalmalarıdır. İşlerin eskiden olduğu gibi olmasını isterler ve değişime direnç gösterirler. Eski fikirler, onların en büyük engelidir. Bu bir engeldir; çünkü, bu insanlar fikirlerin düne ait olduğunu ve dünün de geçip gittiğini kabul etmek istemezler.” — Robert Kiyosaki

 

“ Ne kadar reddedilme riskine girersem, kabul edilme şansım o kadar artar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Yapılan en akılsızca şey, akıllıymış gibi davranmaktır. Zeki biriymiş gibi davrandığınızda, aptallığın zirvesindesiniz demektir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Nerede durduğunuzun farkına varın, nereye gitmek istediğinizi belirleyin ve oraya ulaşmak için bir plan yapın.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bir çok insanın en büyük varlık olan eğitimlerine değil de, sadece para üzerine odaklanmasından endişeliyim. Eğer bir insan kendini esnekliğe hazırlarsa, açık fikirli olursa ve öğrenirse; değişimlerin içerisinde giderek zenginleşerek büyürler. Eğer paranın bütün sorunları çözeceğine inanırlarsa, korkarım zorlu bir yolculuk onları bekliyor olacak.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bir çok insan, başkalarını değiştirebileceklerine inanır. Size söyleyeyim, başkalarını değiştirmektense, sizin kendinizi değiştirmeniz daha kolaydır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hayalleri küçük olan insanlar, küçük insanlar olarak hayatlarını yaşamaya devam ederler.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hayattaki en zengin insan, kendine iletişim ağı kurabilen insandır; diğer herkes iş bulmak üzerine eğitilir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bazı insanlar vardır, bir şeyler gerçekleştirirler, bazıları gerçekleştirilenleri seyrederler; diğerleri ise, gerçekleştirilenlerden habersiz ‘Ne oldu?’ sorusunu sorarlar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Sizi zengin yapan teoriler değil, becerilerdir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Kaybedenler, başarısızlığa uğradıklarında pes edenlerdir. Kazananlar ise, başarıya ulaşana kadar başarısız olanlardır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bildiklerinizin sınırına geldiğinizde, hata yapmanın tam zamanıdır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Finans bilgisi olmayan ve finans uzmanlarından yardım alan insanlar; basitçe liderini takip eden yaban sıçanları gibidir. Uçuruma kadar yarış yaparlar, finansal belirsizlik okyanusuna dalarlar ve diğer tarafa kadar yüzebileceklerini umarlar.” — Robert Kiyosaki

 

“ İşletmelerde, satış yapabilme becerisi en önemli yetidir. Eğer satış yapamıyorsanız, kendinizi bir işletme sahibi olarak düşünmeyi bırakabilirsiniz” — Robert Kiyosaki

 

“ İnsanların çoğu düşünmek için oldukça tembeldir. Yeni bir şeyler öğrenmek yerine, her gün sabahtan akşama kadar aynı şeyi düşünürler.” — Robert Kiyosaki

 

“ Eğitim ucuzdur, deneyim ise pahalı.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hayatta hata diye bir şey yoktur, öğrenmek için sunulan fırsatlar vardır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Paraya duyulan sevgi, kötülüğün kökünü oluşturmaz. Parasızlık, kötülüğün kökenidir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hepimizin içerisinde muazzam bir potansiyel var ve hepimize verilmiş kutsal armağanlar var. Henüz hepimizi geri de tutan tek şey, kendimizden duyduğumuz şüphenin derecesidir. Bizi geride bırakan, sahip olduğumuz teknik bilginin eksikliği değil, kendimize olan güvenimizin eksikliğidir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Kendinizi düşünmeye zorladığınızda, akli kapasitenizi genişletirsiniz. Akli kapasitenizi genişlettiğinizde ise; maddi varlığınızı arttırırsınız.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hatalar yapmak, mükemmel olmak için yeterli değildir. Hata yaptığınızı kabul etmeniz ve daha sonrasında, bu hatayı nasıl kendiniz için bir avantaja dönüştüreceğinizi bulmanız gereklidir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bugünün hızla değişen dünyasında, asla risk almamak için uğraşan insanlar en büyük riski alanlardır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Yarınlar, sadece hayalperestlerin ve kaybedenlerin akıllarında varlığını korurlar. — Robert Kiyosaki

 

“ Bahaneler on sent değerindedir, bu nedenle fakir insanlar oldukça fazlasına sahiptir.” — Robert Kiyosaki

 

“ İnsanların uyanmaları ve hayatın onları beklemediğinin farkına varmaları gerekiyor. Eğer bir şey istiyorsanız, kalkın ve peşinden gidin.” — Robert Kiyosaki

 

“ Eğer zengin olmak istiyorsanız, daha çok insana hizmet yapın.” — Robert Kiyosaki

 

“ Sadece vazgeçerseniz, fakirsinizdir. Hayattaki en önemli şey, bir şey yapıyor oluşunuzdur. Bir çok insan sadece konuşur ya da zengin olmak ile ilgili hayal kurar. Siz bir şey yaptınız.” — Robert Kiyosaki

 

“ Aksak insanlar, suçlamayı severler.” — Robert Kiyosaki

 

“ Her birimizin içinde, bir Davut ve bir Câlût vardır.”— Robert Kiyosaki

 

“ Olduğumuz yerde kalmak kolaydır ama değişmek kolay değildir. Bir çok insan hayatında, olduğu yerde aynı şekilde kalmak ister.” — Robert Kiyosaki

 

“ Para kazanmak için para gerekmez.” — Robert Kiyosaki

 

“ Kuşkularınız ve korkularınızla yüzleşin; böylelikle yeni dünyalar size kapılarını açacaktır” — Robert Kiyosaki

 

“ Hata, yeni bir şey öğrenmeniz gerektiğine dair size verilen bir sinyaldir, daha önce hiç bilmediğiniz bir şeyi.”— Robert Kiyosaki

 

“ Kötü işletme ya da yatırım fırsatı diye bir şey yoktur ama kötü yatırımcılar ve girişimciler vardır.” — Robert Kiyosaki

 

“ İyi bir kazanma stratejisi içerisinde mutlaka kaybetmeyi bulundurmalıdır.”— Robert Kiyosaki

 

“ Eğer bir yere gitmek istiyorsanız, oraya daha önce gitmiş birini bulmak en iyi seçenektir.”— Robert Kiyosaki

 

“ Başarı fakir bir öğretmendir. Kendimiz hakkında en iyi şeyleri başarısızlığa uğradığımızda öğreniriz, bu nedenle kaybetmekten korkmayın. Yenilgi, başarı sürecinin bir parçasıdır. Yenilgiye uğramadan başarıya ulaşamazsınız.” — Robert Kiyosaki

 

“Zengin, lüksü en son satın alırken; fakir ya da orta sınıf ilk olarak satın alır. Neden? Duygusal Disiplin.” — Robert Kiyosaki

 

“ Başarılı bir işletme sahibi ya da yatırımcı olmak istiyorsanız; kazanmaya ve kaybetmeye duygusal açıdan nötr olmalısınız. Kazanmak ya da kaybetmek oyunun sadece birer parçasıdır.”— Robert Kiyosaki

 

“ Bir işe sahip olmakla ilgili sorun, zengin olmanın yoluna engel koymasıdır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Kötü zamanlar gerçek girişimcilerin işe dahil olduğu zamanlardır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bazen kazanırsınız, bazen öğrenirsiniz.” — Robert Kiyosaki

 

“ Tek bir hayatınız var. Onu da, başkasına ilham verebilecek şekilde yaşayın.” — Robert Kiyosaki

 

“ Hayatta karşılaşabileceğiniz en zorlu iş, kuşkularınıza ve tembelliğinize meydan okumaktır. Sizi tanımlayan ya da kısıtlayan kuşkularınız ve tembelliğinizdir.” — Robert Kiyosaki

 

“ En son işimi kurduğumda, maaşımı 13 ay boyunca alamamıştım. Ortalama bir insan bu baskıya dayanamaz.” — Robert Kiyosaki

 

“ Zengin olmak doğru bir zihniyetle, doğru kelimeler ve doğru bir planla başlar.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bazen, hayatınızın başlangıcında sizin için doğru olan şey, hayatınızın sonunda sizin için doğru olmayabilir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bir işletme el arabası gibidir. Siz itmeye başlamadan hiçbir şey gerçekleşmez.” — Robert Kiyosaki

 

“ Bir işletme kurmak, paraşütünüz olmadan uçaktan atlamaya benzer. Girişimci, havadayken paraşütü inşa etmeye başlar ve yere çakılmadan açılmasını umar.” — Robert Kiyosaki

 

“ İşletme ve yatırım takım sporlarıdır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Zengin olmanın temel kuralı, başkalarına nasıl zengin olunacağını öğretmektir.” — Robert Kiyosaki

 

“ Değişim en zor kısmı, bir bilinmeyenin içinden gidiyor olmaktır.” — Robert Kiyosaki

 

“ Finansal zorluklar, insanların başkaları için çalışmalarının doğrudan sonucudur.”— Robert Kiyosaki

 

“ Girişimci olmak, bir hatadan diğer hataya geçiş yapmak demektir. Bu devamlılık için, cesaretinizin olması gerekir.” — Robert Kiyosaki

 

The post İlham Verecek 101 Robert Kiyosaki Sözü appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/lham-verecek-101-robert-kiyosaki-sz.html/feed 0
Exchange 2013 Offline Address Book Update Problem http://www.serhadmakbuloglu.com/exchange-2013-offline-address-book-update-problem.html http://www.serhadmakbuloglu.com/exchange-2013-offline-address-book-update-problem.html#respond Thu, 07 Dec 2017 10:41:27 +0000 http://www.serhadmakbuloglu.com/?p=6379 Geçtiğimiz günler de bir kaç kullanıcımız ile başlayarak aslında herkesin yaşamış olduğu bir problem hortladı 🙂 Outlook, Offline Address Book’u download edemiyor. Kendi kendine oluşması zor bir olasılık oldugu gibi belki bir ayar-konfg. değişikliğinden de kaynaklanmış olabilir diye düşünerek inceleyeme başladım. Exchange 2013’de OAB yönetimi ECP’den ziyade Powershell üzerinden yapılmaktadır. Exchange Server 2013 den önce ilk […]

The post Exchange 2013 Offline Address Book Update Problem appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
Geçtiğimiz günler de bir kaç kullanıcımız ile başlayarak aslında herkesin yaşamış olduğu bir problem hortladı 🙂 Outlook, Offline Address Book’u download edemiyor. Kendi kendine oluşması zor bir olasılık oldugu gibi belki bir ayar-konfg. değişikliğinden de kaynaklanmış olabilir diye düşünerek inceleyeme başladım.

Exchange 2013’de OAB yönetimi ECP’den ziyade Powershell üzerinden yapılmaktadır. Exchange Server 2013 den önce ilk kurduğunuz mailbox server, OAB için generation server olarak atanmaktadır. Bildiğiniz gibi OAB aslında sizin belirlediğiniz adres defterlerinin güncel içeriğini alarak kendini oluşturur ve daha sonra Outlook programı gelip bu içeriği kendi üzerine indirir. Bu işlem varsayılan durumda her sabah saat 5 de olur. Bu zaman diliminde değişiklik yapabilirsiniz ancak AD ve Exchange tarafında ekstra yük oluşacağı için varsayılan değerlerde bırakmanız tavsiyemdir.

Yaşadığımız problemin çözümü için, IIS üzerinde yer alan her iki Web Site (Default Web Site – Back End) altında ki, OAB Virtual Directory’lerinin ilk kurulan MBX sunucusuna işaret etmesi gerekmektedir. Tek bir sunucuya işaret etmesi Single Point of Failure’a sebep olacaktır. Bu durumun çözümünü başka bir makalede inceliyor oluruz.

Aşağıdaki komut seti ile Virtual Directory’leri ilgili sunucuya gösterebiliriz,

Get-OfflineAddressBook | Set-OfflineAddressBook -VirtualDirectories “ServerName\OAB <Default Web Site>”, “ServerName\OAB <Exchange Back End>”

Kontrol için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-OfflineAddressBook | FL

 

The post Exchange 2013 Offline Address Book Update Problem appeared first on Serhad MAKBULOĞLU.

]]>
http://www.serhadmakbuloglu.com/exchange-2013-offline-address-book-update-problem.html/feed 0